Toptan Yüz Maskesi ve Yüz Maskesi İmalatı

Sonbahar ile başlayıp Mart ayına kadar devam eden dönem, grip sezonu olarak geçer. Özellikle Aralık ayından itibaren yoğun bir grip mikrobu yayılması söz konusudur. Bu dönem içerisinde gripten korunmak için yüz maskesi kullanılabilir. Bu zaman dilimi aralığında gripten korunmak isteyen kişiler, topten yüz maskesi alarak grip sezonu boyunca dönüşümlü olarak maskeleri takabilirler.

Gripten korunmak, hem toplum sağlığı hem de kişinin kendi sağlığı açısından oldukça önemli. Gripten korunmak için çeşitli önlemler olsa da, virüslerin çok çeşitli versiyonlarının bulunması ve hızlı mutasyona uğruyor olmaları da korunma önemlemlerinin etkinliğini düşürüyor. Grip salgının arttığı dönemde uzmanlar, kendini korumak isteyen kişilere, toptan yüz maskesi satın alarak düzenli olarak kullanmalarını öneriyor.

Grip virüsü gibi virüsler, gözle görülemeyecek kadar küçüklerdir. Nefes Alıp verirken, hapşırırken ve öksürürken insanların ağızlarından çıkarak yaklaşık 2 metreye kadar yayılırlar. Sars virüsü ya da son dönemlerde yaygınlaşan Corona Virüs (Kovid-19) gibi mutasyon geçirmiş virüsler sıradan grip virüsüne göre daha hızlı şekilde yayılır. Toptan yüz maskesi ile, solunum yoluyla bu tarz virüslerin bulaşması engellenebilir. 

Corona Virüs’ten Korunmak İçin Toptan Yüz Maskesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Sık kullanılan klasik yüz maskeleri, yüzü ve ağzı kapatan gevşek bağlantılı, bir kullanımlık maskelerdir. Bu maskeler ağız yoluyla bulaşan birçok enfeksiyondan kişileri korusa da çok küçük partiküllerin solunmasına engel değillerdir. Tek kullanımlık olan klasik maskeler, zarar görmüş veya kirlenmişse ya da nefes almak rahat değilse yenisi ile değiştirilmelidir. Klasik maskeler sıradan grip virüsüne karşı koruma sağlasa da Corona Virüs (Kovid-19) için etkili koruma sağlamazlar. Bu tip maskelerin kalınlıkları ve buna göre de koruyuculukları farklıdır. Bunlar hem yüze sıkı oturmadıklarından ve hem de filtre edici özellikleri fazla olmadığından öksürme, hapşırma ile havaya karışan çok küçük taneciklere karşı koruma sağlamazlar. Corona Virüs (Kovid-19) için etkili olabilecek yüz maskesi çeşitleri, respiratör olarak geçmektedir.

Corona Virüs’e karşı korunmak için toptan yüz maskesi alırken tercih edilebilecek en etkili maske N95 respiratörler modelidir. N95 respiratörler, takan kişiyi içinde bakteri ve virüs bulunabilecek olan çok küçük partiküllerin solunmasından korumak için kullanılır. Bu tip maskeler yüze sıkıca oturur ve havanın büyük bir kısmı maskeden geçerek solunur. Corona Virüs (Kovid-19) gibi solunum yoluyla bulaşan virüslerin neredeyse tamamından korunma sağlar. Klasik yüz maskeleri gibi tek kullanımlık olan bu maskeler, toptan yüz maskesi olarak satın alınarak her gün düzenli değiştirilebilir. N95 ürünleri virüslerden korunmak için, kirli havanın kenarlardan içeri girmemesi için yüze sıkıca oturmalıdır. Toptan yüz maskesi ürünleri arasında en etkili model N95 repiratörleridir. Respiratör doğru olarak yüze takıldığında test etmek amacıyla en az 3 kez derin nefes alınmalıdır. Yüz maskesi yüze doğru yerleştirilmiş ise, soluk alıp verme sırasında içe ve dışa doğru hareket etmesi gerekir. Hareket esnasında kenarlardan bir hava kaçağı olmamalıdır. Respiratörler yaklaşık 8 saat boyunca süren bir etkinliğe sahiptir. En fazla 8 saat sonra respiratör, satın alınan toptan yüz maskesi ürünlerinden başka bir tanesi ile değiştirilmelidir.

3 comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir