Toptan Yabangülü Kolonyası

Toptan Yabangülü Kolonyası

Toptan Satış
Merkez Adres: Kavacık Mh. Özkan Sk. Varışlı Plaza No:2
info@miniorg.net


Talep Formu:
Toptan Satış
Merkez Adres: Kavacık Mh. Özkan Sk. Varışlı Plaza No:2
info@miniorg.net

TIKLA: Ürün açıklaması Ürün Açıklamasını Gizle

Toptan yabangülü kolonyalarımız özel insanların özel kokusu olmaya devam ediyor. Yabangülü kolonyası ve zenginleştirilmiş ürün çeşitliliğimiz ile en iyi kokuları ayağınıza kadar getiriyoruz. 

YABANGÜLÜ ÇİÇEĞİ

Yabangülü çiçeği, kır gülü yahut bozkır çiçeği olarak da bilinmektedir. Gülgiller ailesinden gelen bu çiçekler kırmızı, beyaz ve soluk pembe renkte açarlar. Türkiye'nin birçok yöresinde ona farklı isimlerle hitap edilmiştir. Örneğin; Denizli, Antalya gibi şehirlerimizde yabangülü yetişmektedir. Oralarda yabangülü çiçeğine "şakayık çiçeği" adı verilmektedir. Bu gül, savaşlarda hastaları tedavi etmek amacıyla kullanılıyordu. O nedenle, yabangülü çiçeğinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Yurdumuzun dört bir köşesinde yabangüllerine birçok isimler takılmıştır. Tombak, Atlas, Orman gülü, Dağ gülü gibi isimlerle de bilinmektedir yabangülleri. Avrupa ve Batı Asya'da bulunan yabangüllerine ise, kuşburnu denilmektedir.

YABANGÜLLERİNİN YETİŞTİĞİ YERLER

Yurdumuzun en yeşil bölgesinde yani, Karadeniz Bölgesi'nde yetişen yabangülleri, tıpkı dağ kekikleri gibi o bölgeye harika bir koku yaymaktadır. Adeta parfümü andıran bir kokuya sahip yabangülleri Karadeniz'in yüksek yerlerinde yetişmektedir ve oradaki dağlar sarı, pembe, beyaz yabangülleriyle kaplanmaktadır. Özellikle Batı Karadeniz bölgesine çok fazla yağış düştüğü için, yabangülleri buralarda da yetişmektedir. Batı Karadeniz'de bulunan yabangülleri ise, mor renktedir.

Dünyada bulunan yabangülü çeşidi sayısının 650 den daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Dünyanın yağış alan hemen hemen her bölgesinde, yabangülüne rastlamak mümkündür. Özellikle Londra'da yabangülleri çok fazla tanınmakta ve ilgi görmektedir. Avrupa'daki birçok park ve bahçelerde de yabangülleri yetiştirilmektedir. Ülkemizde sarı, beyaz ve pembe renklerde bulunan yabangülleri, sadece Giresun şehrimizde turuncu ve sarı tonlarda görülmektedir.

YABANGÜLLERİNİN ÖZELLİKLERİ

Yabangülü çiçeği, bitkisel ilaçların imalatında kullanılmaktadır. Eğer sarı renkli bir yabangülü çiçeğine rastlarsanız, ondan uzak durmalısınız. Sarı renkli yabangülleri zehirli olduklarından, o bölgedeki hayvan yetiştiricileri, hayvanlarını bu bitkilerden uzakta bir yerde otlatmaktadır. Diğer renklerde bulunan yabangülleri ise, herhangi bir sakınca oluşturmamaktadır. Hoş kokusu ile nam salan bu çiçek birçok park ve bahçede süs bitkisi olarak bulunmaktadır.

Artık kolonya imalatında da kullanılan yabangülleri, sık tüketilen kolonya türleri arasına girmeyi başarmıştır. Verimli ve hoş kokusuyla dikkat çeken yabangülü kolonyaları, litrelik ya da mini kolonya şişeleriyle satışa sunulmaktadır.

TIKLA: Talepleri görmek için Talepleri Gizle