Toptan Un

Toptan Un

Toptan Satış
Merkez Adres: Kavacık Mh. Özkan Sk. Varışlı Plaza No:2
info@miniorg.net


Talep Formu:
Toptan Satış
Merkez Adres: Kavacık Mh. Özkan Sk. Varışlı Plaza No:2
info@miniorg.net

TIKLA: Ürün açıklaması Ürün Açıklamasını Gizle

Toptan un satışımız hem fiyat hem de kalite avantajı ile gerçekleştirilmektedir. Ekmeklik, böreklik, baklavalık, pastalık unlarımızı isterseniz paket paket, isterseniz çuval çuval satın alabilirsiniz. Beklentilerinizi en iyi şekilde karşılamak için sizlere en iyi hizmeti ve en kaliteli üretimi sunuyoruz. 

UN ÇEŞİTLERİ VE ÖZELLİKLERİ

Sofralarımızdaki ekmeğin, böreğin, poğaçanın ana maddesi olan unlar tahıl tanelerinin öğütülmüş halidir elbette. Artık günümüzde sadece tahıllardan değil, bakliyat ve kuru yemişlerden bile un üretilmektedir. Bir zamanlar değirmenlerde endüstriyel bir ürün olarak üretilen unlar, şimdilerde teknolojinin gelişimiyle beraber çeşidi oldukça arttırılan bir besin haline geldi. Artık her şeyin ununu üretmek ve bulmak mümkün oldu. Çok çeşitli bu unlara şimdi bir göz atalım.

BUĞDAY UNU

Herkesin bildiği beyaz unun adıdır buğday unu. Tam buğday unu ve rafine buğday unu olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Tam buğday ununun içerisinde kalsiyum, potasyum ve b vitaminleri bulunmaktadır. Rafine buğday unu ise, nişasta ve glüten içermektedir. Tam bir buğday unu içerisinde % 14,5 oranında kepek, % 2,5 oranında ise rüşeym barındırmalıdır. Buğday unu ev hanımları, ekmek fırınları, kafeler, pastaneler gibi işletmeler tarafından çok fazla tercih edilir. Buğday unu ekmek, poğaça gibi ürünlerin istenilen kıvamda kabarmasını sağlar. Buğday unları Türk mutfağının vazgeçilmez ana öğelerindendir.

ARPA UNU

Buğday ununa iyi bir alternatif olan arpa unları, karbonhidrat, lif, protein, vitamin ve mineral açısından bir hayli zengindir. Arpa unları az miktarda kolesterol içerirler ve düşük bir yağ yapısına sahiplerdir. Diyabet hastaları için son derece yararlı olan arpa unları düşük miktarlarda glüten içermektedir. Arpa unları çekildikten sonra genellikle elenmektedir. Çünkü sert bir yapıları vardır. Buğday unu nerelerde kullanılıyorsa, arpa unu da oralarda kullanılabilir. Hatta iki unu beraber karıştırıp kullanabilirsiniz.

KARABUĞDAY UNU

Karabuğday unları çölyak hastalarının tercih ettiği bir un çeşididir. Karabuğday unları glütensiz bir yapıdadır. Bu nedenle glütene hassasiyeti olan kişiler ve çölyak hastaları bu unu kullanmaktadır. Karabuğday unları b vitamini açısından, lif, bakır ve magnezyum yönünden oldukça zengindir. Birçok kafe ve pastanelerde yaş mayalı karabuğday unu ekmeği satışa sunulmaktadır. Ekmeklerde doğrudan bir kabarma sağlayamadığı için işletmelerde bu şekilde boy göstermektedir.

NOHUT UNU

Nohut unu sarı renkte bir un olup, özellikle Hint mutfağında sıklıkla kullanılmaktadır. Çölyak hastalığından şikayetçi olan kişiler ve glütene reaksiyon gösteren kişiler bu un çeşidinden kullanabilirler. Nohut unları çinko, B6 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir.

MISIR UNU

Karadeniz denilince akla hep mısır unu gelir. Karadenizin bir çok yöresel yemeğinde mısır unu kullanılmaktadır. Kolesterolü düşük ve A vitamini içeriği zengin olan bu unlar, kuymak, muhlama gibi birçok yöresel lezzetin ham maddesidir.

YULAF UNU

Taze ve tam yulaf unları glüten içermezler. Yulaf unu daha çok ebeveynler tarafından ek besine başlamış çocuklara verilir. Eğer çocuğunuzun glütene karşı bir hassasiyeti varsa yulaf unu tercih etmeyiniz.

ÇAVDAR UNU

Bağırsak sağlığı açısından son derece sağlıklı olan bu unlar lifli yapıdadırlar. % 100 çavdar unuyla yapılmış bir ekmek çok sağlıklıdır; fakat hemen kabarmadığından içerisine biraz da buğday unu eklenmektedir. Çavdar unundan yapılan ekmekler çok besleyici ve sağlıklıdır. Bu nedenle ekmek aldığınız fırına ekmeğin hangi undan yapıldığını sormalısınız. Evde kek yapımında da çavdar unlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

TIKLA: Talepleri görmek için Talepleri Gizle