Toptan Termal Kamera

Termal kamera, ısı enerjisi ile oluşan renklerin ve şekillerin algılanmasını sağlayan kameradır. Gözle görülemeyen IR enerjisini, yine IR enerjisine yani ısıya göre renklere ve şekillere göre biçimlendirir. Toptan termal kamera genellikle güvenlik amaçlı kullanılır.

Toptan termal kameralar hobiden güvenliğe, askeri faaliyetlerden mühendislik faaliyetlerine, endüstriyel alanlardan sosyal alanlara kadar çok farklı alanlarda işlevsel olarak kullanılır. Özellikle askeri alanlarda, ısı güdümlü füze ve gece görüş sistemleri gibi askeri tekniklerin gelişmesi ile termal kameraya olan ihtiyaç artmıştır.

Endüstriyel alanlarda toptan termal kamera, elektriksel problemlerin tespit edilmesi için kullanılan bir görüntüleme sistemidir. Elektrik akımının geçişi sırasında materyalde oluşan ısınma, termal kameralar ile gözlenerek problem tespiti kolaylıkla yapılabilir. Böylece, çok fazla güce maruz kalan transformatörler, kontak noktaları, kapasitörler ve kablolar toptan termal kamera ile gözlenebilir. Herhangi bir elektriksel ölçüme gerek kalmadan ısınan noktaların sorunları kolaylıkla çözülebilir.

Toptan termal kameralar, inşaat sektöründe de ihtiyaç duyulan bir kameradır. Çelik yapılarda meydana gelen metal yorgunluğunun tespit edilmesini sağlar. Ayrıca yine çelik yapılarda, sıva altında oluşan küf, nem  ya da çatlaklar termal kameralar ile görüntülenebilirler. Termal kameranın aldığı görüntülerde, sıcak bölgeler açık renklerle soğuk bölgeler ise koyu renklerle gösterilirler. Yani, eğer termal kameradan aldığını görüntülerde sarı, mavi ve kırmızı renkler varsa bunun anlamı, en soğuk bölge mavi, en sıcak bölge sarı, iki ısı arasındaki geçiş bölgesi de kırmızıdır.

Toptan Termal Kamera Nasıl Kullanılır?

Toptan termal kameralar, kullanım alanı oldukça yaygın olan kameralardır. Sıcaklığı -273 derecenin üzerinde olan bütün alanlar ve nesneler ısı yayarlar. Bu da bu koşullarda termal kamera kullanılabileceği anlamına gelmektedir. İnsan vücudusunun gözünün algılayamayacağı bir kızılötesi aralık vardır.Kırmızı ışık ve mikrodalga ışınları arasında olan bu aralıkta insanlar ve nesneler termal enerji yayarlar. Enerji bazen gözle görülmeyen fakat var olan bir problemin göstergesidir. Örneğin bazı hastalıklara neden olan virüsler vücutta termal ısı yararlar. Bu durum gözle görülmez ve anlaşılmaz. Fakat toptan termal kameralar ile kolaylıkla gözlenerek belirlenebilir.

Termal kameralar yüzey sıcaklıklarını ölçmek, algılamak amacıyla elektronik optik cihazlarda kullanılmaktadır. Elektromanyetik dalgalar iletimi doğrudan olmayan hareketi esnasında çıkan ısı hareketidir. Bu cihazlar bu dalgaları ışınımı algılamak aynı zamanda ölçmek amacıyla elektronik optik cihazları kullanılır. Burada kamera canlıları vücutlardan çıkan ısı sayesinde görünür. Yani canlının yaydığı vücut ısısından yola çıkarak tespit eder ve yerlerini belirler. Özellikle askeri alanlarda bu amaçla kullanılırlar. Birçok ülke son zamanlarda termal kameraların bu özellikleri sayesinde çok sayıda askeri başarı elde etmiştir.

Toptan Termal Kamera Özellikleri

Toptan termal kameranın ağırlığı genellikle 500 gr ile 900 gr arasında değişir. 33.5 cm, 40 cm, 30 cm gibi küçük ve taşınabilir ölçülere sahiptirler. Lityum iyon pil ile kullanılırlar ve piller cihaza dahildir. Bazı modellerde güç kaynağı olarak batteriebetrieben kullanılır. Ölçüm sistemleri metriktir. Tek parçadan oluşurlar. Son zamanlarda geliştirilen modellerde hızlı şarj özelliği, micro USB bağlantı kablosu gibi harici aparatlar da verilmektedir.  Termal kamera modellerin büyük bir kısmı -10 ile +400 derece arasındaki sıcaklıkta ölçüm yapar. Ölçme hassasiyetleri (IR) bazı modellerde ±3,0 °C’dir. Bu değer modelin teknik özelliğine göre artabilir ya da düşebilir. Resim formatları genellikle Jpegdir ve veri aktarımı genellikle Micro USB ya da WLAN ile yapılır. Modele göre resim belleği sayısı 500- 700-900 gibi kapasiteye sahiptir. Resim hafızası arttırma özelliği olan cihazlarda arttırılabilir. Ekran boyutu genellikle 3.5’’ inçtir. Fakat yine cihazın özelliğine göre boyut artabilir ya da küçülebilir. Toptan termal kameraların bazı modellerinde toza ve suya karşı dayanıklılık özelliği de bulunmaktadır.

Toptan Termal Kamera Nerelerde Kullanılır? 

Isıl değişkenlerin tespitini gerektiren endüstri ve inşaat alanlarında termal kameralar;

  • Buhar, basınçlı gaz, sıcak su, sıcak hava taşıyan sistemlerin kaçaklarının tespiti
  • Elektrik panoları, iletim hatları, aşırı yüklenen enerji sistemlerinin bağlantı hatalarının ve gereğinden fazla yüklenip ısı yaratan yerlerinin tespiti
  • Motor, rulman, dönen parçaların yağlanmamasından kaynaklanan sürtünme ve oluşturduğu yerlerin tespiti
  • Konut, iş merkezi gibi binaların enerji verimliliğinin ölçülmesinde, enerji sarfiyatının düzeltilmesi için sorunlu bölgelerin tespiti
  • Su kaçağı tespiti
  • Nem kontrolü alanlarında kullanılabilir.

Erken tanı ve tedavinin önemli olduğu tıbbi alanlarda ise; 

  • İnsanların bağışıklık sistemine yerleşmiş ya da nesnelerin üzerinde bulunan bakteri ve virüsleri bulmak ve erken tanı ve tedavi ile yok etmek için,
  • Havaalanı, alışveriş merkezi, kalabalık meydanlar ya da büyük yapılarda, herhangi bir virüs taşıyan kişinin giriş çıkışını kontrol ederek önlem almak amacıyla termal kameralar kullanılırlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three − one =