Toptan Teraryum Malzemesi ve Teraryum Malzemesi İmalatı

Terrarium yani bilinen adıyla Teraryum içinde küçük bir bahçe ya da orman bulunduran cam fanus olarak adlandırılabilir. Son zamanların hediyelik trendleri arasında yer alan teraryum hem şık hem zarif hem de orijinal görüntüsüyle oldukça ilgi çeken bir eşya haline geldi. Hem iş hem de hobi olarak yapılan ve bir sanata dönüşen teraryum yapımı, toptan teraryum malzemeleri alarak çok daha masrafsız hale getirilebilinir.

Toptan teraryum malzemeleri alarak, hazır alındığında oldukça maliyetli olan teraryumları çok daha uygun fiyata mal etmek mümkün. Latince kökenli olan teraryum kelimesi toprak ve akvaryum kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Görünüş itibariyle de akvaryum içindeki bir ormanı andıran teraryumlar, yaşam alanlarına modern ve şık bir hava katmaktadır. Bakımı ve yapılışı oldukça özen gerektirir. Teraryumun zengin ve dolu dolu bir görüntüye mi sahip olacağı yoksa sade ama zarif bir görüntüye mi sahip olacağı tamamen hazırlayan kişinin isteğine ve arzusuna kalmıştır. Hazırlayan kişinin isteğine kalan bir başka konu da teraryumun temasıdır. Deniz temalı mı yoksa orman temalı mı olacağı tamamen hazırlayan kişinin inisiyatifindedir. Standart bir temaya sahip olmayan teraryumların içinde en çok tercih edilen temalar deniz ve orman temalarıdır.

Birçok farklı ve çeşitli malzemeden yapılan teraryumlar, toptan teraryum malzemeleri alarak daha pratik bir şekilde yapılabilir. Bir kere yaptıktan sonra sürekli yapmak istenilen ve yapmaktan keyif alınan teraryumları, toptan teraryum malzemeleri alınarak sık sık ve farklı farklı çeşitlerde istenildiği zaman yapılabilinir.
Eğer hazır almak yerine emek vererek teraryum hazırlanmak istenildiği takdirde teraryum yapımı için gerekli ve toptan teraryum malzemeleri olarak alınabilecek malzemeleri şöyle sıralamak mümkün;
• Cam fanus, büyük cam bir kap
• Renkli taşlar ya da çakıl taşları
• Süslemek için çeşitli malzemeler
• Kömür
• Teraryum yapımına uygun bitki çeşitleri
• Torf toprak
Toptan teraryum malzemesi alarak, teraryumu oluşturan bu malzemeleri el altında bulundurabilir ve ister hobi olarak, ister hediye etmek için yaparak istenilirse bir iş fırsatına çevrilerek kazanç haline getirilebilinir.

Teraryum Nasıl Yapılır?
İlk adım olarak tercih edilen cam fanus modelinin yıkanıp temizlenmesi gerekmektedir. Ardından temizlenilen fanusun tabanına ekolojik sistemin düzenini oluşturmak ve sulandıkça nemi emmesi amacıyla çakıl taşlarını yerleştirilir. Daha sonra küf ve zararlı bakteri oluşumunu önlemek amacıyla çakıl taşlarından daha küçük hale getirilen kömür parçaları çakıl taşlarının üstlerine koyulur. Kömürlerin üzerine torf döküldüken sonra bitkileri dikmek için küçük delikler oluşturulur. Teraryumda olması arzu edilen bitkiler yerleştirilir ve düzenli bakımı yapılır. Herhangi bir standartı olmayan teraryumlar farklı ve çeşitli figürlerle süslenebilir.

Toptan teraryum malzemeleri alarak oluşturulan teraryumlar isteğe göre orman temalı ya da çakıl taşı yerine deniz taşı ve deniz kabukları kullanılarak deniz temalı yapabilir. Yaşam alanlarına hem şık hem de modern bir görüntü kazandıran teraryumlar, tamamen hazırlayan kişinin isteği doğrultusunda bol figürlü ya da bol yeşillikli bir sanat eserine dönüşmektedir.