Toptan Tahin

Tahin hemen hemen herkesin çok sevdiği bir besindir. Toptan tahin çeşitleri de her damak tadına hitap eden lezeetlerde sıklıkla kullanılır.

Türk mutfağında oldukça önemli bir gıda maddesi olan tahin, yüzyıllardan beridir insanların tükettiği bir gıda maddesidir. Kimi bölgelerde tahan ismiyle de da anılan tahinin ham maddesi susamdır. Susamların ezilerek çeşitli işlemlerden geçirilmesi ile üretilen tahin, özellikle kış aylarında sıklıkla tüketilen bir besindir.

Tahin, susam bitkisinin ezilerek birtakım işlemlerden geçirilmesi ile üretilen tahin, hammaddesi olan susamların koyu ve hafif akıcı bir kıvama gelmesi ile üretilen bir lezzettir. Tahin, Türk mutfağında özellikle kış aylarında kahvaltıların sevilen lezzetlerinden biridir. Yediden yetmişe her yaştan insan tarafından keyifle tüketilen tahin, pekmez ile belirli miktarlarda karıştırıldığında ekstra lezzetli bir hale gelmektedir. Peki, tahin neden ve nasıl yapılır?

Tahin, iyi kalite susam tohumlarının toplanıp eleme işleminden geçirilerek kabuklarından ayrılmasının ardından elde edilen susam tohumlarının yıkanarak bir süre kavrulması ile imal edilmektedir. Kavrulan susamlar, bir süre bekletilerek soğumaya bırakılır ardından kavrulan susamlar özenle ezilerek tahin halini almaktadır.

Toptan Tahin Ürünlerinin Faydaları Nelerdir?
Tahin oldukça faydalı bir besindir. Hem toptan tahin olarak hem de ev tipi kullanımlarda sıklıkla tercih edilir. Toptan tahin ürünlerinin bazı faydaları aşağıdaki gibidir.

 • Kalp Sağlığını destekler.
  Tahinlerin birincil bileşeni olan susam tohumları, kalp ve damar sağlına faydalıdır. Özellikle, kolesterolü düşürmeye yardımcı olurlar. Yüksek kolesterol, özellikle LDL kolesterol (düşük yoğunluklu lipoprotein), kalp hastalıkları için önemli bir risk faktörüdür. Tahinin faydalarından en önemlisi kanda bulunan kötü kolesterol oranını düşürmesidir.
 • Mükemmel Beslenme Değerine Sahiptir
  Tahin, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri bakımından zengindir. Susamın yağ içeriği yüksek olmasına rağmen, yüzde 90’ı iyi yağdır. Bir çorba kaşığı tahin ezmesi 85 kalori içerir ve bu kalorilerin 65’i esansiyel (vücut sağlığı için gerekli) yağlardır. Bu lezzetli ezme ayrıca B1 Vitamini, demir, magnezyum, fosfor, manganez ve bakır bakımından da zengindir. Bir yemek kaşığı tahinde, 1 gr diyet lifi ve 3 gr protein vardır. Temel vitaminler ve diğer besinlerdeki zenginliği ile tahin kesinlikle sağlık açısından büyük faydalar sağlayan bir besindir.
 • Beyni Güçlendirir
  Daha önce de belirttiğimiz gibi, tahin sağlıklı omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ile doludur. Bu yağ asitleri vücuttaki sinir dokularının gelişimini hızlandırır, bu da beynin sağlığının korunmasına yardımcı olur. Tahinin faydaları arasında alzheimer hastalığının gelişimini yavaşlatmaya yardımcı olmak da vardır. Omega 3 tüketildiğinde düşünme ve hafıza kapasitesi artar. Manganez sinir ve beyin fonksiyonlarını da arttırır.
 • Kanser Önleyici Olması
  Susam tohumları, diğer tüm kabuklu yemiş ve tohumlardan daha fazla fitosterol içerir. Fitostreol, kolesterol düşürücü ve kanser engelleyici özelliklerinden dolayı önemli bir bileşiktir. Tahinin faydaları arasında içerdiği Fitostreoller sayesinde yenilen yiyeceklerdeki zararlı yağların bağırsaklarda emilmesini azaltması bulunmaktadır. Ayrıca antifugal (mantar önleyici) ve antiülser etkileri vardır.
 • Kronik Hastalıklarda Azalma
  Ek olarak, tahinin içindeki yağın yaklaşık% 50’si tekli doymamış yağ asitlerinden gelir. Bunlar anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve kronik hastalık riskinde azalma ile ilişkilendirilmiştir.
 • Kemik Sağlığını Güçlendirir
  Tahinin faydaları için kemik sağlığında hayati rol oynayan bir fosfor ve manganez kaynağı olması gösterilmektedir. Ayrıca enerji üretimi için önemli olan tiamin (B1 vitamini) ve B6 vitamini bakımından da zengindir.

Toptan Tahin Nelere İyi Gelir?
-Tahin içeriği itibariyle omega 3 ve omega 6 içermektedir. Tahinin içerdiği bu omega yağ asitleri insanlarda beyin sağlığını olumlu şekilde etkiler. Özellikle de omega 3 yağ asidi hafıza artmasına zemin hazırlar ve böylece Alzheimer rahatsızlığının ilerlemesini yavaşlatır.

-Düzenli şekilde tüketilen tahin vücuttaki kolesterol oranını düşürerek kişinin kalp sağlığını da olumlu bir şekilde etkiler.

-Porsiyonlu ve düzenli şekilde tüketilen tahinin bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır.

-Tahin yüksek miktarda antioksidan içermektedir. Bu sayede solunum sistemlerini rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Ve astım gibi hastalıklara sahip olan kişilerin göstermiş oldukları semptomların azalmasında önemli bir yeri vardır.

-Bunlara ek olarak tahinin içermiş olduğu alkali minerali insanların kilo vermelerine yardımcı olmaktadır.

Toptan Tahin Fiyatları Nasıldır?
Toptan tahin çeşitlerine göre fiyatlandırılmaktadır. Her tahin çeşidinin fiyatı yapılma şekline ve yapıldığı sürece göre farklılık göstermektedir. Doğal tahinler ile farklı şekilde üretilen tahinlerin fiyatları arasında değişiklik olur. Tahin çeşitleri arasında farklı tatlara sahip toptan tahin ürünleri yer alır. Hem tatlılarda hem de tuzlularda kullanıma uygun olarak üretilen, toptan tahin ürünleri ve daha fazlasına internet sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Bizimle iletişime geçerek en ucuz toptan Tahin ürünleri hakkında bilgi alabilir ve hemen sipariş verebilirsiniz.

Miniorg.net sitemiz üzerinden bize ulaşarak ihtiyacınıza uygun tahin ürünleri, çeşitleri ve lezzetleri hakkında bilgi alabilir, dilerseniz toptan olarak satın alabilirsiniz. Bütçenize ve damak zevkinize uygun toptan tahin ürünleri ve çeşitlerini internet sitemizde bulabilirsiniz.

İhtiyacınıza uygun tahin çeşitleri için bizimle hemen iletişime geçin!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 + twenty =