Toptan Perde ve Perde İmalatı

Toptan perde alternatiflerimiz ile ev dekorasyonlarınıza yeni bir yorum getiriyoruz. En renkli ve en bol perde modellerimizle evlerinizi süslemeye geliyoruz. 

Perdeler, evlerin ya da işyerlerinin camlarına genellikle dikey olarak asılır. İçeri fazla ışığın girmesini ve içerinin dışarıdan görünmesini engellerler. Toptan perde üretimi ile seri üretimi yapılan perdeler, kullanışlı bir eşya olmasının yanı sıra dekoratif bir tamamlayıcıdır.

Toptan perde çeşitleri, perde türlerine bağlı olarak farklı yapım aşamalarından geçerler.Öncelikle ebat ve modeli belirlenen perdelerin daha sonra kumaş türü ve özelliği seçilir. Üretimin kolay gerçekleşmesi için genellikle kumaş türünde kullanılan ipliklerin %100 polyesterden oluşması tercih edilir. Doğru kumaş türü seçilip perde imalatı yapılmaya başlandığında, perdeye uygun mekanizma seçilir. Daha sonra seri üretim bandında toptan perde çeşitleri üretilmeye başlar. Toptan perde üretiminin bütün aşamaları şunlardır.

  • İlk Olarak iplik türü seçilir. 
  • Klasik tül ya da perdelerin lerin üretimindeki plise, işleme ve diğer süslemeler ayarlanır.
  • Zebra perde üretiminde ise kasalar ve mekanizmalar belirlenir.
  • Perdelerin istenilen ebatlarda gerçekleşmesi için, istenilen en ile boy ölçümlerine göre kumaş ayarlanır.

Bütün ayarlamaların ardından toptan perde ya da tül üretimi gerçekleştirilerek kullanıma hazır hale getirilir. Toptan perde imalatında en önemli konu kullanılan malzemelerin kalitesidir. Perdelerde kullanılan polyester iplik, perdenin kalitesini, dayanıklılığını ve neme dayanma süresini artırır. 

Tül Perde Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Toptan perde çeşitleri arasında yer alan tül perdeler, en yaygın kullanılan perde çeşitleri arasındadır.Özellikle ev kullanımlarında uygun olan tül perdeler kendi içinde; brode işlemeli tül, kruvaze tül ve örme dantel tül modelleri olarak üçe ayrılır.

Brode İşlemeli Tül Modelleri: Brode işlemeli tüller, sık pileli olarak üretilen tüllerdir. Sık pileli olarak üretilen brode işlemeli tüller, en şık duran perde modellerinden biridir. Bu perdelerin üretiminde en çok dikkat edilmesi gereken konu pilelerin kornişler ile uyumlu olmasıdır. Aksi halde perdeler istenilen görüntüyü vermezler.

Kruvaze Tül Modelleri: Kruvaze tüller de tıpkı brode tüller gibi sık pilelere sahip tül modelleridir. Kruvaze tüller, geniş ebatlara sahip olurlar ve tülün yatsı şekilde dizayn edilmesi ile edilir. Kruvaze tüller üretilirken, en ölçülerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Örme Dantel Tül Modelleri: Örme tüller de diğer tüller gibi %100 polyester ipliklerden üretilirler.Bu tüller hem sık hem de seyrek pileler ile kullanılabilir. İsteğe göre üzerine pul, boncuk ya farklı taş işlemeleri yapılabilir.

Perde Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Toptan perde çeşitleri üretiminde sürekli yenilikler gerçekleşiyor. Sürekli değişen modeller farklı tasarımları da beraberinde getiriyor. Kumaş perde çeşitleri kullanımının ardından teknoloji ile birlikte, stor perdeler, jaluzi perdeler, zebra perdeler ve ikili stor perdeler geliştirilmeye başladı. Toptan perde çeşitleri arasında yer alan ve mekanizmalı perde olarak tanımlanan bu perdeler, en sık tercih edilen yeni nesil perdeler arasındadır. Bu tip perdeler, düz perdeler, varaklı perdeler, tül desenli perdeler ve dantel desenli perdeler olarak çeşitlenirler. Toptan perde imalatı ile üretilen jaluzi perdeler, ahşap ve alüminyum materyallerden üretilirler. Bu nedenle özellikle ofis ve iş yerleri için kullanımları tavsiye edilir. Stor perdeler, ikili stor perdeler ve zebra perdeler ise, düz, mat ya da simli versiyonlar ile üretilirler. Stor perdeler ve zebra perdeler, alüminyum kasalara sahiptirler. Bu mekanizmalar imalat esnasında özel olarak hazırlanır ve montajlanırlar.

Jaluzi, stor ya da zebra perdeler gibi mekanizmalı perdelerin yanı sıra, toptan perde çeşitleri kumaşlardan üretilen fon perdeler olarak da çeşitlilik gösterir. Fon perdeler, renkli ve kalın kumaşlardan üretilirler. Kalın kumaş türlerine ve çeşitli desen ya da işlemelere sahip olan fon perdelerin en uygun kullanımı ev ortamlarıdır. Fon perdeler, drape veya kanat şeklinde kullanılırlar. Toptan perde imalatı ile üretilen fon perdelerin kullanımı, mekanizmalı perdelere göre daha kolaydır. Ayrıca, kullanıcının isteğine göre korniş ya da rustik borulara monte edilebilirler. 

DEKORATİF PERDELER

Evlerin atmosferini değiştiren perdeler dekoratif özellikleri ile ön plana çıkıyor. Perdelerin kullanım alanları, yapıları ve kumaşları farklılık gösterebilmektedir. Güneşlikler, stor perdeler, ip perdeler, fon perdeler ve daha bir çok perde çeşidi bulunmaktadır. Odanıza giren güneş ışığından korunmak için saten kumaşlardan imal edilmiş güneşlikler kullanabilirsiniz. Ya da makara aracılığıyla açılıp kapanan stor perdelerinizi çocuklarınızın odası için uygun fiyatlarla alabilirsiniz. İş yerlerinizde de rahatlıkla kullanabileceğiniz stor perdeler kolaylıkla temizlenebilir. İp perdeleri ise, balkon kapılarında, çocuk odasında ya da mutfak ve banyolarda kullanabilirsiniz. Yere kadar uzanan bu perdeler kullanıldıkları ortamlara şıklık katmaktadır. Koyu renkli fon perdeleri ile güneş ışınlarından gözlerinizi koruyabilirsiniz. Televizyon izlerken ya da çalışırken fon perdeleri sayesinde gözleriniz güneş ışınlarından rahatsız olmaz.

PERDE SEÇİMİNİN PÜF NOKTALARI

Ev dekorasyonunuz göre perde seçmek en mantıklısıdır. Evinizde modern bir hava yaratmak istiyorsanız, stor perdelerden kullanabilirsiniz. Alacağınız perde mutlaka kaliteli malzemelerle üretilmiş olmalıdır. Uzun süreli perde kullanımının sırrı, kaliteli malzemelerden üretilmiş perdeler almaktır. Aksi halde perdeleriniz elinizde kalabilir. Camlarınızın açılıp kapanabilirliği stor perdeler için uygun olmaz. Sabit camlı alanlarda stor perdeler kullanılmalıdır. Ortamınızın güneş ışığı almasını istiyorsanız, tül perdeler kullanmalısınız. Mobilyalarınızın durumu perde seçimini etkilemektedir. Eğer desenli bir mobilyaya sahipseniz, daha düz renklerde perde modelleri seçmelisiniz. Camlarınız yere kadar uzanıyorsa, uzun tül perdelerden almalısınız.

Yatak odalarınızda parlak kumaşlardan yapılmış perdeler kullanmamalısınız. Parlak renkli perdeler insana dinlenme imkanı vermezler. Odanız küçük ebatta bir odaysa perde seçimini küçük desenli perdelerden yana kullanmalısınız. Dikey çizgileri olan bir perdenin mekanı daha yüksek gösterdiğini iyi bilmelisiniz. Yatay çizgilere sahip perdeler ise, ortamı daha geniş ölçülerde gösterirler. Perde rengi ile duvar rengi aynı renkte olmamalıdır. Çünkü bu durumda odanız sıkıcı gelebilir. Odanızın yönü kuzeye dönükse sıcak renklerden oluşan perdeler kullanmalısınız. Sarı, turuncu gibi renkler perde seçimlerinde iyi bir alternatif olacaktır. Perde seçiminde kumaş kalitesi önemli bir ayrıntıdır. Perdeleriniz koltuklarınızla aynı kumaş türünde olmalıdır. Mutfağınız için sık yıkanabilen perdelerden seçmelisiniz. Yüksek tavanlı odalarda yüksek perdelerden kullanmalısınız. Küçük odalara sahipseniz uzun perdeler tercih etmemelisiniz. Çocukların odasına yere kadar uzanan perdeler almalısınız. Perde seçiminizi bu bilgiler ışığında gerçekleştirmelisiniz.

Sadece tek bir perdeyle evinizin tarzını yansıta bileceğinizi unutmayın. Evinizin büyük ve güzel görünmesini istiyorsanız, yaşam alanlarınıza yakışacak perdeler seçmelisiniz. Evlerin mahremiyetini korurlar perdeler. Bunun yanı sıra, evlerin estetik açıdan tamamlayıcısı olurlar perdeler. Özensizce seçilmiş bir perde yaşam alanlarınızın enerjisini her anlamda düşürür. Bir eve girince ilk dikkat çeken detay evin perdeleridir her zaman. Bu sebeple, perde seçiminde titiz davranmak gerekir. Perde seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar şunlardır:

  • Perdenin kumaş cinsi ve perdenin rengi,
  • Perdenin uzunluğu ve pile sıklığı,
  • Perdenin çamaşır makinesinde yıkanabilir özelliği,
  • Perde üzerindeki desenler.

Perde piyasasında her sene farklı trendler ortaya çıkmaktadır. Seçiminizi o senenin trendine uygun olarak yapabilirsiniz.