Toptan Oyuncak ve Oyuncak İmalatı

Toptan Satış
Kavacık Mh. Özkan Sk. Varışlı Plaza No:2 Beykoz
tel:+90 545 479 56 87 - info@miniorg.net


İletişim Formu:
Toptan Satış
Kavacık Mh. Özkan Sk. Varışlı Plaza No:2 Beykoz
tel:+90 545 479 56 87 - info@miniorg.net

Oyuncak denildiği zaman akla ilk olarak oyuncaklar gelmektedir. Her çocuk oyuncaklara sahip olmayı ve onlar ile oynamayı çok severler. Oyuncaklar kimi zaman eğlence amaçlı kullanılırken kimi zaman da eğitim amaçlı kullanılabilmektedir. Çocuklar oyuncaklar sayesinde; empati yeteneklerini, çok boyutlu düşünme yeteneklerini, kişisel eğitimlerini, el becerilerini ve göz koordinasyonlarını geliştirmektedir.

Oyuncaklar, çocukların hayatında yer alan küçük materyallerdir. Fakat çoğu zaman çocuklara fark edilmeyen fakat önemi çok yüksek pedagojik beceriler katmaktadır. Akranlarıyla oyuncaklar aracılığıyla iletişime geçebilir ve bu nedenle akran gelişimi de desteklenebilir. Beynin sağ ve sol loblarının aynı anda çalıştıran oyuncaklar tercih edildiğinde çocuğun, bilişsel gelişimine de katkı sağlanmış olur. Oyuncakların bu kadar etkili olabilmeleri için oyuncak imalatına destek olunması gerekmektedir.

Oyuncak İmalatı Nasıl Yapılır?

Oyuncak imalatı ahşap oyuncak imalatı ve plastik oyuncak imalatı olarak ikiye ayrılır. Bir de toptan peluş oyuncak imalatı yapan firmalar vardır, bunlar da bu sektörde önemli bir rol oynamaktadır. Plastik oyuncaklar daha çok eğlence amaçlı kullanılsa da ahşap oyuncaklar pedagojik gelişimi desteklemek amaçlı kullanılmaktadır. Oyuncak imalatı, atölyelerde ya da fabrikalarda gerçekleştirmektedir. Oyuncak fabrikaları, tasarlanan oyuncakları çeşitli materyaller kullanarak üretmektedirler. Sanayi tipi makineler kullanılarak fabrikalarda oyuncak imalatı gerçekleştirilip pazarlara sunulmaktadırlar. Ahşap oyuncaklar genelde atölye diye tabir edilen, fabrikalara göre daha küçük yerlerde üretilmektedirler. İki oyuncak türünde de etkili olan unsur çocuğun gelişimini desteklemektir. Bu nedenle özveri ve dikkatle oyuncak imalatı gerçekleştirilmektedir. Ahşap ve Plastik oyuncakların işlevleri de imalatı gibi birbirlerinden farklıdır.

Ahşap Oyuncaklar

Ahşap oyuncaklarda hangi parçanın kullanılacağı veya sonraki adımın ne olacağını söyleyen sesler veya elektronik parçalar bulunmadığından ve belirli bir etkinliğe uyacak şekilde tasarlanmadıklarından, çocukların akıl yürütme becerileri ahşap oyuncaklarla haşır neşir oldukça gelişmek durumunda kalıyor. Çocuklar, ahşap oyuncakların farklı şekil ve boyutlarını düşünürken, akıl yürütme becerilerini geliştirirler. Ayrıca çocuklar, ahşap oyuncaklarını farklı kategorilere ayırırken farklı düşünme ve sınıflandırma becerilerini de geliştirebilirler. Çocuklar ahşap oyuncaklarla oynarken, oyuncağı dinlemek ve izlemek yerine bütün sesleri, alarmları ve diğer ses efektlerini kendileri oluştururlar. Bu, çocukların oyuncaklarla yaptıklarını kontrol etmelerine ve farklı senaryolarla düşündükleri veya sorunlarını çözdükleri zaman akıllarını açık tutmalarını sağlar. Bizlere göre sadece basit şekiller gibi görünse de, gerçek hayat becerileri geliştirmek için ahşap oyuncaklarını ve hayal gücünü kullanmaya başlayabilirler.

Ahşap oyuncak imalatı yapan firmalar sayesinde bu oyuncaklara ulaşmak oldukça kolaylaştı. Çocuğun bilişsel gelişimine destek olan bu oyuncaklar, oyuncak marketlerde satılmaktadırlar. Tamamen bilişsel gelişimi destekleyen bu ürünlerin oyuncak imalatı ile hayatımıza girmesi kolaylaşmıştır.

Plastik Oyuncaklar

Plastik oyuncaklar, oyuncak imalatının yaygınlaşmasıyla hayatımıza daha fazla girmeye başlayan ürünlerdir. Plastik oyuncaklar, renkli ve süslü görüntüsüyle çocukların ilgisini çeken oyuncaklardır. Plastik oyuncaklar çocukların dikkatini çekerek, eğlenmelerine yardımcı olurlar. Çıkardıkları sesler, sahip oldukları renkler ve şekiller nedeniyle çocuklar plastik oyuncaklara oldukça düşkündür. Oyuncak imalatı imkânları arttıkça, çeşitlilik de arttı. Polis arabaları, trenler, bebekler, süper kahramanlar gibi çocukların gündelik hayatta görüp sahip olmak istedikleri nesneler oyuncak halleriyle çocukların kullanımına sunuyor. Çocuğun paylaşma ve empati yeteneğini geliştiren plastik oyuncaklar aynı anda iki farklı gelişim alanını da etkilemektedir.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=nLBWf0FuRBg

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/oyuncak