Toptan Ölçü Aletleri

Elektronik cihazlar belli bir volt ve amper gücü ile çalışırlar. Çalıştıkları cihazların üzerinde yazan volt ve amper çeşitleri, toptan ölçü aletleri ile ölçülürler. Bazı elektronik cihaz modellerinin tamamı marka, model ve çeşit fark etmeksizin aynı volt ve amper değerlerinde çalışır. Örneğin uydu alıcılarının tamamının voltaj değeri 12 volt, amper değeri ise 2 amperdir. Bu değerler toptan ölçü aletleri ile ölçülerek belirlenir.

Şimdiye kadar üretilen bütün elektrikli aletlerde olduğu gibi bundan sonra üretilecek bütün elektrikli aletler de farklı volt ve amper çeşitlerinde çalışacaklar. Volt ve amper ölçüleri, ölçü aletleri tarafından ortaya konulur. Elektronik cihazlarda meydana gelen herhangi bir arıza esnasında işlem yapabilmek için verilmesi gereken volt amper değerlerinin toptan ölçü aleti bilgilerine göre yapılması gerekir. Ölçü aletlerinin diğer adları multimetre ya da avometredir. Test aletleri, ölçüm cihazları, kablo test cihazları, kablo bulucular ve mesafe ölçü cihazları gibi ölçüm yapabilen bütün cihazlar ölçü aletleridir.

Toptan Ölçü Aletleri Özellikleri Nelerdir?

Her türlü ölçümü yapmaya yarayan toptan ölçü aletleri kendi içine 4’e ayrılır. Bunlar; analog ölçü aletleri, dijital ölçü aletleri, kaydedici ölçü aletleri ve toplayıcı ölçü aletleridir. Bu 4 ölçü aletinin içinde en sık kullanılan ve tercih edileni dijital ölçü aletleridir. Dijital ölçü aletleri, LCD ve Led ekranlara sahiptir. Ölçtüğü verileri direkt olarak ekrana yansıtır ve diğer ölçü aletlerinde olduğu gibi insandan kaynaklı okuma hatalarının önüne geçer. Toptan ölçme aletleri içerisinde en çok kullanılanlardan biri olan dijital ölçme aletlerinin hata payı %0.01’dir. Enerji tüketme oranı diğer cihazlara göre çok daha düşüktür. Bu cihazlar elektromanyetik alandan çok fazla etkilenmezler ve mekanik bir arız yapma olanakları da çok düşüktür.

Toptan ölçü aletleri ürünlerinin bütün çeşitlerinin fiyatları, sahip oldukları özelliklere göre değişmektedir. Her ürün grubu kendi içinde sınıflandırılır ve fiyatlandırma da ona göre yapılır. Cihazların fiyatları çeşide ve türe göre değişir. Toptan ölçü aletleri çeşitleri olan analog ve dijital ölçü aletleri, pens ampermetre çeşitleri, termometreler, wattmetreler, izolasyon ve toprak meğer çeşitleri, kontrol kalemi çeşitleri, mesafe ölçerler ve kablo bulucu gibi ölçüm cihazlarının tamamı kullanıma amacına göre seçilerek toptan olarak satın alınabilir. Bütün ölçü aletlerinin kullanım amacı aynıdır. Bu nedenle de ortak olan parçaları mevcuttur. Bu parçalardan en önemlisi problardır. Ürün dijital ya da analog fark etmeksizin problar aynıdır. Ölçüm yapılmasında en önemli parça olan problar, hem sadece kendisiyle aynı markaya uyumlu hem de farklı markalarla kullanılabilen problar olarak ayrılırlar. Problar ölçü aletlerinin kalbi sayılan parçalardır.Her marka ve modelde üretilen toptan ölçü aletleri, ihtiyaca uygun olarak dijital ya da analog olarak satın alınabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 − four =