Toptan Muayene Eldiveni

Toptan muayene eldivenleri hastanın mikrop almasını önlemek amacıyla doktorlar ve diğer sağlık çalışanları tarafından takılan önemli ürünlerdendir. Muayenenin sağlıklı geçmesi açısından muayene eldiveni mutlaka kullanılmalıdır. 

MUAYENE ELDİVENİ ÇEŞİTLERİ VE ÖZELLİKLERİ

Muayene eldivenleri her türlü muayenelerde doktorlar tarafından kullanılabilir. Örneğin, bir diş doktorunun bu eldivenler olmadan hastasına müdahale ettiği görülmemiştir. Sadece diş doktorları değil, her branştan doktor muayene eldiveni kullanmak zorundadır. Özellikle ağız kolay mikrop alan bir organımız olduğu için, diş doktorları muayene eldivenleri olmadan muayeneye başlamamaktadır.

En önemli tıbbi malzemelerden olan muayene eldivenleri, sağlıklı bir muayenenin başkahramanıdır diyebiliriz. Muayene eldivenleri pudralı ya da pudrasız, lateks, nitril ve vinil olarak gruplara ayrılmaktadır. Latekse karşı duyarlılığı olanlar nitril ve vinil eldivenlerden tercih edebilir. Burada unutulmamalıdır ki, ameliyat eldivenleri ve muayene eldivenleri birbirinden tamamen farklıdır. Muayene eldivenleri arasında pudralı ya da pudrasız seçeneklere sahipsiniz. Muayene eldivenlerini doktorlar kadar, diğer sağlık çalışanları da takabilmektedir. Örneğin, bir hastanenin kan alma bölümünde bulunan çalışanların muayene eldiveni taktıklarını gözlemleyebilirsiniz. Böylelikle sağlık alanında bu tür eldivenlere ne kadar çok ihtiyaç duyulduğunu ve sıklıkla kullanıldığını öğrenmiş olabilirsiniz.

PUDRALI VE PUDRASIZ LATEKS ELDİVENLER

Lateks eldivenleri gönül rahatlığıyla her sektörde kullanabilirsiniz. Kimi insanların lateks alerjisi olduğu bir gerçektir. Bu durumda, lateks alerjiniz için bir aşı yaptırarak bu tatsız durumdan kurtulabilirsiniz. Özellikle pudralı özellikte bulunan lateks eldivenler alerji riskinizi arttırabilir. Bunun önüne geçmek için, pudrasız olan lateks eldivenlerden tercih edebilirsiniz. Tüp bebek tedavisinde ya da kadın doğum alanlarında pudrasız lateks eldivenler kullanılmaktadır. Lateks eldivenler, doğal sıvı kauçuktan üretilmektedir ve son derece yumuşak, esnek eldivenlerdir.

PUDRASIZ NİTRİL ELDİVENLER

Nitril eldivenler, lateks içermeyen alternatif muayene eldivenlerindendir. Onlara bir çeşit suni lateks eldivenler diyebiliriz. Bu eldivenlerin parmak ucuna gelen kısımları pürüzlüdür. Bu sebeple muayene esnasında dokunma hissini en iyi seviyede yaşayabilirsiniz. Nitril eldivenler, lateks ve vinil eldivenlere nazaran daha sağlamdır. Yırtılma ve delinme gibi durumlarda nitril eldivenler güçlü özellikler göstermektedir. Nitril eldivenlerin diğer güçlü bir yanı ise, birçok kimyasal karşısında diğer eldivenlere göre daha iyi direnç gösterebilmesidir. Bu gibi durumlarda nitril eldivenler sizin için daha iyi bir alternatif olacaktır.

PUDRALI VE PUDRASIZ VİNİL ELDİVENLER

Pudrasız vinil eldivenler, pudraya karşı alerjisi olan bireyler için özel olarak tasarlanmış eldivenlerdir.  Bu eldivenler lateks eldivenler gibi tek kullanımlıktır. Esneklik konusunda lateks eldivenlerin gerisinde kalan vinil eldivenler, dayanıklılık konusunda lateks eldivenlerden daha iyi konumdadır. Pudrasız vinil eldivenler daha çok kadın doğum merkezlerinde ve tüp bebek tedavi merkezlerinde kullanılırlar.

Pudralı vinil eldivenler ise, yine lateks eldivenlere alternatif olarak üretilmişlerdir. Hassaslık gerektiren her türlü hijyenik ortamda pudralı vinil eldivenlerden kullanabilirsiniz.

Sağlık sektörünün koruyucu eldiveni olarak bilinen muayene eldivenleri, sağlık alanlarındaki hastalıkların yayılmasını önlerler. Özelikle hastalarla kontak kuran doktorlar kullanmaktadır bu eldivenleri. Bu sayede hem sağlık çalışanları, hem de hastalar mikroplardan korunmaktadır. Bünyesi zayıf olan bireylerin dışarıdan gelecek mikroplardan korunması için de muayene eldivenlerinden takılmalıdır. Ele tam olarak oturan muayene eldivenleri maksimum düzeyde koruma sağlamaktadır. Sağlık alanlarında hastalık bulaşma riskini önleyen muayene eldivenleri, kullanılacak alana ve el ölçüsüne göre seçilmelidir. Kutusundan çıkardığınız muayene eldivenlerini kontrol etmeli, yırtık veya imalat hatası varsa kullanmamalısınız.

4 comments

Comments are closed.