Toptan Mikroskop

Bazı cisimler çıplak gözle net olarak görülebilirken bazı cisimleri görmek kolay değildir. Gözle net olarak görülmeyen cisimler mikroskop yardımı ile, gözün algılayabileceği boyuta getirilir. Toptan mikroskop çeşitlerinin tamamı, küçük cisimlerin birkaç çeşit mercek yardımıyla büyütülerek görüntünün incelenmesini sağlar.

Her kullanım amacına uygun toptan mikroskop ürünlerinin tamamı Miniorg üzerinden beğeninize sunuluyor. Kullanım amacınıza ve aradığınız kaliteye uygun mikroskop ihtiyacınızı belirleyerek bizimle iletişime geçebilir ve uygun fiyat seçenekleri ile toptan mikroskop satın alabilirsiniz.

Toptan Profesyonel Mikroskop

Mikroskoplar yapısal olarak iki kısımdan oluşurlar. Mekanik kısım ve optik kısım. Kullanışlı ve sağlam bir mikroskop alınmak istenirse bu ikisinin kalitesine dikkat etmek gerekir. Özellikle toptan mikroskop satın alırken mekanik aksamlar içerisinde yer alan gövdeye dikkat edilmeli. Gövde, mikroskobun kullanılırken yararlanılacak ince ve kalın ayar düğmelerinin bulunduğu kısımdır. Toptan profesyonel mikroskop alırken bakılacak diğer kısımlar; ayaklar, tabla ve tüptür. Mekanik kısmı oluşturan bu parçaların sağlamlığı ayrı ayrı önemlidir. Ayaklar mikroskobu taşıyıp gözlem sırasında sabit durmasını sağlarken, tabla kısmı, aynadan yansıyan ışın geçmesini ve görüntünün netleşmesini sağlar. Sahip olduğu ayar düğmeleri ile sabitliği ayarlanır. Tüp kısmı ise göze göre nesnenin (objenin) net görülmesi için gerekli ayarlamaları yapmaya yarayan kısımdır.

Toptan profesyonel mikroskop satın alırken optik kısmın kalitesi de mutlaka dikkate alınmalıdır. Optik kısım; oküler ile objektifleri taşıyan ve dairesel dönebilen rovelver denilen kısımdan oluşur. Oküler, farklı büyütmelere sahip, göze gelen tarafta bulunan yakınsak bir mercekten ibarettir. Objektifin meydana getirdiği gerçek görüntüyü büyüterek zahiri bir görüntü verir. Objektif ise cisme yakındır, cismin büyütülmüş ters görüntüsünü verir. Büyütme dereceleri her ikisinde farklı büyüklüklerde olabilir. Mesela, bir ışık mikroskobunda objektif büyütmesi, 100x, 40x, 10x olabildiği gibi, oküler büyütmesi de 5x, 10x, 20x olabilir. (Büyütmeler x işaretiyle belirtilir.) Mikroskobun büyütmesi, objektifler üzerindeki numaralar (10 X, 20 x, v.s….) ile oküler üzerindeki sayıların (5 x, 7 x ,10 X ,….) çarpımına eşittir. Eğer objektif 100 X ve oküler 10 x ise objenin büyümesi 100 x 10 = 1000’dir.

Toptan mikroskop aksamlarında bulunan optik kısmın başlıca özellikleri şöyledir;

 • Objektifler çeşitli büyütme kapasitelerine sahiptir.
 • Bir mikroskop üzerinde büyütme amacına göre 4 veya 5 adet objektif bulunabilir.
 • Üzerinde bulunan 10 x, 20 x, 40 x, 90 x, veya 100 x gibi rakamlar büyütme ölçüsünü verir.
 • Objektif açıklığı 0.30, 0.75, 1.00 ve 1.25 gibi sayılar ile gösterilir.
 • Objektifler, akromatik, fluorit, semi apokromatik ve apokromatik objektif 4-8 adet çeşitli tipteki merceklerin kombinasyonundan oluşmaktadır. 
 • Okülerde de, büyütmelerine göre numaralar (5 x, 7 x, 10 x, 15 x, 20 x, 25 x ) bulunur. 
 • Okülerler amaçlarına göre genellikle 2 ve bazen 3 mercekten oluşurlar.
 • Araştırma mikroskopları genellikle binokülerdir. Binoküler iki okülerli siteme sahip mikroskoplara denir.
 • Binoküler sistemde başlık, sağa sola dönmesi ve eğik olması nedeniyle de, daha rahat ve kolay bir bakış sağlar.

Toptan Mikroskop Çeşitleri 

Toptan mikroskop satın alırken öncelikle kullanım amacına uygun seçilmelidir. Toptan mikroskop çeşitleri içerisinde 6 farklı mikroskop çeşidi vardır ve her mikroskop farklı bir kullanım amacına hizmet eder. Bu nedenle, her mikroskop türünün fiyatı da özelliğine ve kalitesine göre değişiklik gösterir.

 1. Stereoskopik Mikroskoplar: Biyoloji laboratuvarlarının kullanım amacına en uygun olan mikroskop türüdür. Üretim amacı, cisimlerin üç boyutlu olarak gösterilmesini sağlamaktır. İki mikroskop optik sisteminin bir dürbün şeklinde bir sehpa üstüne monte edilmesiyle oluşur. Toptan profesyonel mikroskop çeşitleri arasında en sık tercih edilen çeşitlerin başında gelir.
 2. Metalurji Mikroskobu: Maden mühendisliği gibi alanlarda sık kullanılan bir mikroskop türüdür. Sert olan maden parçaları ışığı geçirmez. Metalurji mikroskobunun sahio olduğu kuvvetli ışık kaynağı ile kaynaktan gelen ışık incelenecek cisme çarptırılarak objektife yansıyan ışıklardan inceleme yapılır.
 3. Polarıcı Mikroskop: Döner bir tabla ile iki nicol prizma veya iki polarıcı çuha ile donatılmış bir optik mikroskoptur.  Belli bir devrani gücü olan maddelerin veya çift kırılımlı maddelerin bulunduğu bölgeler hariç, mikroskobun alanı karanlık olarak gözükür.
 4. Zıt Fazlı Mikroskop: Bu mikroskop, biyologlar tarafından kullanılır. Bilim araştırmaları sırasında en çok tercih edilen bir diğer mikroskop çeşididir. Canlı organizmaların incelenmesi için birebirdir. İncelenen nesnelerin, kırılma indislerindeki küçük değişimlerin ortaya çıkarılmasını sağlar. Cisim içindeki faz değişimleri, görüntüde ışık değişimleri şeklinde belirir ve ancak 30-40 angstrom kadar olan optik kalınlık farkları bile kolayca bulunabilir. 
 5. Elektron Mikroskobu: Bilimsel araştırmalarda, virüs incelemelerinde, atom araştırmalarında ve diğer küçük cisimlerin incelenmesinde kullanılan bir mikroskop türüdür. Toptan mikroskop çeşitleri içerisinde en fazla elektron mikroskobu ürünü tercih edilir. Bunun nedeni elektron mikroskobunun, görüntü elde etmede elektron kullanılarak görüntüyü birkaç milyon defa büyütebilme özelliğidir. Bu sayede çok küçük cisimler üzerinde araştırmalar kolaylıkla yapılır.
 6. Saha-Emisyon Mikroskobu: Yeni nesil mikroskoplar arasında yer alır. Son dönemlerin en gözde ve en yeni ürünlerinden biridir.  Metal veya yarı iletkenlerin yüzey görüntülerinden kristal yapılarını incelemek için, saha emisyon mikroskopları kullanılır. Cismin kendisinden elektron veya iyon koparma (emisyon) işlemi yapar. Fotoğraflanabilme özelliği sayesinde Kristal yapının ekrana düşen bu görüntüsü ayrıca fotoğraflanabilir. Elektron mikroskop kadar büyütme özelliği vardır. Görüntü çok net ve teferruatlıdır.

Toptan Mikroskop Fiyatları

Toptan mikroskop fiyatları ürünlerin özelliğine, aksam kalitesine, markasına ve modeline göre değişmektedir. Her kullanım amacına uygun toptan mikroskop ürününün fiyatı da özelliğine göre farklılık gösterir. Bizimle iletişime geçerek en ucuz mikroskop fiyat seçeneklerini öğrenip hemen sipariş verebilirsiniz. Miniorg.net sitemiz üzerinden bize ulaşarak ihtiyacınıza uygun bütün mikroskop çeşitleri hakkında bilgi alabilir, dilerseniz toptan olarak satın alabilirsiniz. Bütçenize ve kullanım amaçlarınıza uygun mikroskop çeşitlerini internet sitemizde bulabilirsiniz.

İhtiyacınıza uygun bütün mikroskop çeşitleri için bizimle hemen iletişime geçin!

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 × one =