Toptan Mangal Kömürü

Toptan Mangal Kömürü

Toptan Satış
Merkez Adres: Kavacık Mh. Özkan Sk. Varışlı Plaza No:2
info@miniorg.net


Talep Formu:
Toptan Satış
Merkez Adres: Kavacık Mh. Özkan Sk. Varışlı Plaza No:2
info@miniorg.net

TIKLA: Ürün açıklaması Ürün Açıklamasını Gizle

Toptan mangal kömürü ürünlerimizden alarak sağlıklı mangal yapmanın ilk şartını gerçekleştirmiş olursunuz. Türk yemek kültüründe önemli bir yeri vardır mangalın. Mangalı pişirme yönteminiz ve kullandığınız malzemeler ne kadar kaliteli olursa, mangalda pişen besin o kadar sağlıklı ve lezzetli olur.

MANGAL KÖMÜRÜ NASIL YANAR?

Mangal kömürünün ete verdiği lezzet elbette tartışılmaz. Sizlere ihtiyacınız olan en kaliteli mangal kömürlerini sunarak, eksiksiz bir pişirme imkanı sunuyoruz. Mangal kömürü ürünlerimiz diğer mangal kömürlerine oranla daha uzun süre yanmaktadır. Bu sayede kömürlerinizden % 25 tasarruf yapabilirsiniz. O halde mangal kömürü nasıl yakılır sorusuna cevap arayalım.

* Öncelikle mangalınızın temiz ve kuru olmasından emin olmalısınız. İçerisinde önceden kalma kül varsa, külü hemen boşaltmalısınız. İçi temiz ve kuru olan bir mangal daha kolay yanacaktır. Diğer önemli nokta, mangalın hava alan bir yerde konumlandırılmasıdır. Bu amaçla mangalların alt kısmına ya da yan kısımlarına ufak delikler yapmışlardır. Mangalınızda bu tür deliklerden yoksa, hava akımının olduğu bir noktaya mangalınızı koymalısınız.

* Mangalınızın tutuşmasını sağlamalısınız. Bu nedenle en alt kısma gazete ya da kağıt yerleştirmelisiniz. Bu malzemelerin üstüne ise, çalı çırpı gibi kolay tutuşan malzemeler koymalısınız. Çalı çırpının üstünü ise, odun parçalarıyla örtebilirsiniz. Ateşiniz alttan başlayarak üste doğru güzelce yanmaya başlayacaktır. Bu odun parçalarını piramiti andıran şekilde koyarsanız, mangalınız daha iyi yanar.

* Gelelim mangal kömürlerinize. Mangalda kuvvetlenen ateşin üzerine mangal kömürlerinizi ekleyebilirsiniz. Kömürleri maşa yardımıyla mangala koymak daha doğrudur. Bu sayede kömür daha hızlı bir şekilde tutuşur ve yanar. Kullandığınız kömür mutlaka meşe ya da odun kömürü olmalıdır. Bu hususa dikkat ediniz. Bu tür kömürler kolay tutuşur ve işinizi kolaylaştırır. Bir de preslenmiş kömürler bulunmaktadır. Preslenmiş kömürler mangalda kullanılır; fakat onları tutuşturmak biraz zordur. Eğer kalabalık bir insan topluluğuna mangal partisi düzenleyecekseniz, preslenmiş kömürlerden kullanarak, mangalınızın daha uzun süre yanmasını sağlayabilirsiniz.

* Mangalda tutuşan kömürler yavaş yavaş kor haline gelmeye başlayacaktır. Kor haline gelen kömürlerinizi mangalın içerisine güzelce yaymalısınız. Bu sırada yanmayan kömürlerin de yanmasını sağlayabilirsiniz.

MANGAL KÖMÜRÜ SEÇİMİ

Mangal yakmak için ihtiyacınız olan mangal kömürleri ithal ve yerli kömürler olarak iki grupta incelenir. İthal kömürler genellikle kolay tutuşurlar. Ancak bu kömürlerin enerjisi oldukça düşüktür. Yerli kömürler ise, ithal kömürlere oranla daha ağır ve kalındır. Yerli kömür ile sağladığınız ateş daha uzun süre gider ve daha fazla ısı verir. Bundan ötürü, mangal kömürü seçiminizi yerli mangal kömürlerinden yana yapmalısınız.

MANGAL KÖMÜRÜ ÜRETİMİ

Farklı ağaç türlerinin yakılmasıyla elde edilen mangal kömürleri, uzun ve yorucu uğraşlar sonucu meydana gelmektedir. Bu kömürleri elde etme süresi 76 ile 107 saat arasında değişmektedir. Ağacın türü ve torluk hacmi bu süre üzerinde belirleyici etmenlerdir. Torluk dediğimiz şey, üzeri toprakla kaplanmış ocaktır. Bu ocaklar üzerinde kömür üretimi gerçekleştirilmektedir.

Mangal kömürü elde etmek için kullanılan ağaç türleri ise şöyledir; meşe, kayın, gürgen, huş, karaağaç, dışbudak. Bunların içinde en kaliteli kömürün meşe ağacından çıktığı söylenmektedir.

Yazın gelmesiyle beraber piknik sezonu da açılmaktadır. Pikniklerin vazgeçilmezi olan mangallar, piknik keyfini ikiye katlamaktadır. Güzel bir mangal keyfi yapabilmek için mangalınızdan, mangal kömürünüze, etinize kadar her malzemeyi özenle seçmeniz gerekir. Mangal kömürü seçimi de büyük bir özen ve dikkat gerektirir. Mangalınız için alacağınız kömürler kesinlikle ithal olmamalıdır. İthal mangal kömürleri çok kül bırakır ve etinizin kirlenmesine neden olur. Etinizin lezzetinin ve hijyeninin yitip gitmesini istemiyorsanız, yerli mangal kömürü kullanmanızı tavsiye ederiz. Yerli mangal kömürleri uzun süre yanar ve etinizin lezzetine lezzet katar.

 

TIKLA: Talepleri görmek için Talepleri GizleCevdet Bozbıyık
Karsta Yeni açlılan bir işletmeyiz kebapcıya uygun pres kömür arıyorum