Toptan Lokum ve Lokum İmalatı

Toptan Satış
Kavacık Mh. Özkan Sk. Varışlı Plaza No:2 Beykoz
tel:+90 545 479 56 87 - info@miniorg.net


İletişim Formu:
Toptan Satış
Kavacık Mh. Özkan Sk. Varışlı Plaza No:2 Beykoz
tel:+90 545 479 56 87 - info@miniorg.net

Ülkemizin en eski tatlarından  olan lokum, lezzetiyle her zaman popüler olmayı başarmıştır. Sitemizden bu lezzetli lokumlara kısa sürede ulaşabilirsiniz.

LOKUM KÜLTÜRÜ

Lokum kültürümüz çok eskilere dayanmaktadır. Lokum çeşitleri oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir.  Fındıklısından tutun da , cevizlisine ve güllüsüne kadar birçok çeşidi vardır. Lokumun gelişimi uzun zaman öncesine dayanmaktadır. Bu lezzet sadece Türkiye'ye  değil , dünyaya  mal olmuştur. Türkiye'de üretilen lokumun lezzeti bir başkadır. Türk lokumu,  dünyada Turkish Delight ismiyle bilinmektedir. Lokumlar , gerek evlerimizde kahvenin yanında atıştırmak için kullanılır , gerekse eve bir misafir geldiğinde ikram amaçlı kullanılır.

LOKUMUN FAYDALARI NELERDİR?

Lokumun da faydası mı olur demeyin . Olur tabiki. Örneğin , böbrek hastası olan bir insana lokum çok iyi gelir. Bazı insanlar , proteinli besinleri yedikten sonra besini yakamaz. Böbrek hastası olan insanlar , proteinli besinlerde bulunan kreatin, ürik asit gibi maddeleri yakamazlar. Bu yüzden , bu bireylere lokum yemeleri tavsiye edilir. Çünkü, lokumda bulunan karbonhidrat ve nişasta sayesinde , bu maddeler kolaylıkla yakılır. Bu rahatsızlığı çekenler , özellikle kakaolu veya vanilyalı lokum tercih etmeliler. Diğer bir taraftan lokum, çıban ve vücutta yara gibi rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. Bu rahatsızlıkları tedavi edici özelliği vardır lokumun. Lokum , ayrıca bir enerji kaynağıdır. Yediğiniz andan itibaren vücudunuza büyük oranda enerji verir.

LOKUMUN KALİTESi

Lokum üretilirken içerisindeki nişasta oranı iyi ayarlanmalıdır. Taze ve kaliteli bir lokum , her zaman parlak ve canlı renktedir. Mat ve solgun görüntüden uzaktır. İyi bir lokumun , elastiki bir yapısı olur. Yani , ele alındığı zaman uzar ; fakat ele yapışmaz. Eğer lokum iyi pişmiş ise, dişlere yapışmaz. Lokumu yerken , ağzınıza çiğ nişasta kokusu gelmemelidir. Bu durum , ürünün iyi koşullarda üretilmediğini gösterir. Lokum alırken , mutlaka bir tadına bakın . Merdiven altı yerlerde üretilen kalitesiz ve ucuz lokumlara itibar etmeyin. Lokum yapımının en önemli maddelerinden biri de şekerdir. Zararlı şeker olan glikoz ile yapılmış birçok lokum vardır piyasada.  Kesinlikle glikozlu lokumlardan almayınız. Ayrıca lokumların üzerinde bulunan pudra şekeri daima kuru olarak kalır. Lokum , pudra şekerini asla yemez. Bu da iyi bir lokumun anlaşılması için önemli bir ayrıntıdır.

LOKUM İMALATI

Yapım aşamasında öncelikle şeker ve su belirlenen ölçülerle bir kazana konulur ve şekerle suyun kaynaması sağlanır. Diğer taraftan sitrik asitin farklı bir kapta çözünmesi sağlanır. Kalan su ise , nişasta süspansiye durumuna getirilir. Daha sonra bütün malzemeler aynı su içerisinde kaynatılır. Belirli bir kıvama gelen karışım daha önceden hazırlanan kalıplara aktarılır ve 12 ile 24 saat gibi bir zaman için dinlenmeye bırakılır. Üzerine nişasta , pudra şekeri ya da hindistan cevizi dökerek lokumlarınızı süsleyebilirsiniz. Lokum imalatına geçmeden önce lokumun hazırlanacağı ortam mutlaka hijyene açık olmalıdır. Lokumlar sağlığa uygun ortamlarda hazırlanmalıdır. Lokum yapımında kullanılan malzemeler kaliteli olmalıdır. Kullanılan araç gereçler ise hijyenik olmalıdır. Her türlü standart kurala uyum sağlanmalıdır. Lokum imalatında kullanılan ham maddeler arasında su , şeker , nişasta , sitrik asit ve gıda katkı maddeleri bulunmaktadır. Lokum yapılırken kullanılan su mutlaka kireçsiz olmalıdır. Eğer bir suda kireç oranı çok ise , yapılan lokumun kalitesi bu durumdan olumsuz olarak etkilenir. Şeker , lokum üretiminin olmazsa olmazıdır. Gelelim nişastaya. Lokumdaki jelin oluşmasını sağlayan ham madde nişastadır. Özellikle mısır nişastası lokum üretimi için çok önemlidir. Çünkü mısır nişastası büyük ölçüde amiloz içermektedir. Bu madde nişastada hızlı ve beyaz jelin oluşumunu mükemmel bir şekilde sağlamaktadır. Sitrik asit lokum üretiminde gerekli olan ham maddelerden biridir. Gıda katkı maddeleri ise , lokumda koku ve renk amaçlı kullanılmaktadır. Bu ürünler genellikle yurt dışından getirilmektedir. Lokum hazırlık aşamalarında ilk işlem pişirme işlemidir. Lokumlar iki şekilde pişirilir. Açık kazanda pişirilirler ve basınçla beraber pişirilirler. Açık kazanlarda pişirilen lokumlar 2 ya da 2 buçuk saatte pişerler. Basınçla pişirme yönteminde hem zaman hem de su tasarrufu yapmak mümkündür. Daha sonra lokumları dökme ve kalıplama işlemine geçilir. Kalıplara dökülen lokumlar bulundukları kalıpların şeklini alırlar. Soğuma işlemi gerçekleşir akabinde. Lokumlar istenilen ölçülerde kesildikten sonra belirli ölçü ve ağırlıklarda paketlenirler. Kaliteli bir lokumun lezzeti her zaman yerindedir ve dokusu oldukça kıvamındadır. Lokumda asla yabancı madde bulunmamalıdır. Meyveli lokumlarda en az % 15 oranında meyve bulunmalıdır. Sakaroz cinsinden şeker ölçüsü % 80 olmalıdır. Kaliteli bir lokum asla yabancı bir tatta olmaz . Kendilerine has bir kokuya sahiptirler.