Toptan Kilim

Toptan Kilim

Toptan Satış
Merkez Adres: Kavacık Mh. Özkan Sk. Varışlı Plaza No:2
info@miniorg.net


Talep Formu:
Toptan Satış
Merkez Adres: Kavacık Mh. Özkan Sk. Varışlı Plaza No:2
info@miniorg.net

TIKLA: Ürün açıklaması Ürün Açıklamasını Gizle

Toptan kilim modellerimiz ile ev zeminlerinizi en ekonomik yollarla döşeyebilirsiniz. Motifleriyle sizleri büyüleyecek rengarenk kilim çeşitlerimiz satışa sunuldu. 

KİLİMLERİN KÜLTÜREL DEĞERİ

Halı çeşitlerinden biri olan kilimler diğer halılar gibi kalın yapıda değillerdir. Daha ince bir türde olan kilimler her odada rahatlıkla kullanılabilir. Elde dokuma sanatı denildiğinde akla kilimcilik gelir. Milletimiz kilimcilik alanlarında büyük gelişim göstermişlerdir. Şimdilerde ise, teknolojik gelişmelerden dolayı kilim üretiminde seri üretim baş göstermektedir. Kilimler maliyeti en az olan halı çeşitlerindendir. Ve çok daha az bir sürede üretimi gerçekleştirilebilir. Yer yüzünde üretilmiş ilk halılar Türk kilimleridir. Bu kilimler milattan önceki dönemlerde ortaya çıkmıştır. Kilimlere işlenen motifler daha çok geleneksel motiflerden oluşmaktadır. Geometrik ya da köşeli tarzlarda motifler de yapılabilmektedir. Kilimlerin üzerindeki desenlerin her zaman kültürel bir değeri vardır. Örneğin, çiçek motifleri bereketi simgelerken, hayat ağacı figürlü bir kilim ölümsüzlüğün sembolü olarak bilinir. İnsan düşüncesine ve duygusuna ait her şeyi kilimler üzerinde motiflerle ve sembollerle anlatmak mümkündür. Anadolu'da kilim çok önemli bir yere ve değere sahiptir. Bizzat orada oturanların dokudukları kilimler vardır. Bu  kilimler gelenek ve göreneklere uygun şekillerde değişik motiflerle işlenmektedir. Mermerde, çinide ya da tahta oymacılığında kullanılan motifler kilimlerde de kullanılmaktadır. Çağının özelliklerini yansıtan kilimler bir nevi onu dokuyan kişinin zevkini ve beklentisini de yansıtmaktadır.

KİLİMDE EN YAYGIN KULLANILAN MOTİFLER

Kilim motifleri onu dokuyan kişinin hayal gücüne, yaratıcılığına ve ruh haline göre farklılık gösterebilir. Kilimlerde en çok kullanılan motifler sırasıyla şöyledir:

*Hayvansal motifli kilimler: Böcek ya da kuş motifli kilimler ya da üzerinde ejder olan kilimler karşımıza sıkça çıkmaktadır.

* Bitkisel motifli kilimler: Üzerinde ağaç, yaprak, çiçek ve çeşitli meyvelerin olduğu kilimlerdir.

* Geometrik şekilli kilimler: Geometrik şekilli kilimleri dokumak daha kolaydır. En sık kullanılan geometrik şekiller üçgen, dörtgen ve dikdörtgendir.

*Karışık motifli kilimler: Bu kilimler oldukça geniş bir şekil skalasına sahiptir. En çok bilinen çeşitleri sütun yazılı kilimler, harfli kilimler ve madalyon motifli kilimlerdir.

*Sembolik motifli kilimler: Daha çok kilimi dokuyan kişinin duygularını yansıtan kilimlerdir bunlar. Doğa güçlerini anlatan ibrik, kuş, el, tarak, hayat ağacı gibi motiflerle süslenmiş kilimler bu gruptaki kilimlerdendir.

KİLİM NASIL SEÇİLMELİDİR?

Kilimi nasıl ve nerede kullanacağınız kilim seçiminde önemlidir. Kilimi evinizin önemli bir parçası olarak sergilemek istiyorsanız, canlı renklerden oluşan kilimler alabilirsiniz. Kilim detayı çok göz önünde olmasın diyorsanız, daha sönük renklerde kilimler kullanabilirsiniz. Evlerinizdeki mobilyalar klasik tarzda ise, klasik bir kilim kullanmalısınız. Küçük odalarınız için daha küçük ebatlarda kilim almakta fayda vardır. Odanın genişliği ile kilimin boyu doğru orantılıdır. Odanın daha geniş ölçülerde görünmesini istiyorsanız, açık renklerde bir kilim kullanmalısınız. Kilimlerdeki desen ve motifler aynı zamanda odanızın tarzını da yansıtacaktır. Etnik motifli kilimler ile odanızı daha sıcak bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

KİLİM KULLANIM ÖNERİLERİ

Evlerinizin farklı ortamlarında kullanacağınız kilimler ile renk uyumunu ve evinizin doku ihtiyacını giderebilirsiniz. Çeşitli renk ve desende kilimler bulunmaktadır. Özellikle şık desenli eskitilmiş tarzda kilimleri antre girişinde kullanarak alanda rustik bir görüntü yakalayabilirsiniz. Kayganlık özelliği bulunmayan kilimler bu alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Boyuna serilebilen uzun ebatlı bir kilimi ise, pastel tonları ağırlıkta olan oturma odanızda kullanabilirsiniz. Kilimler duvarlara boydan boya da asılabilmektedir. Boya problemi olmayan bir duvarınız varsa bunu deneyebilirsiniz. Böylece evinizin görselliğine bir artı puan daha kazandırmış olursunuz.

Kilimin en çok kullanıldığı yerlerden biri de mutfaklardır. Mutfağınızın zeminini kapatmak istiyorsanız uzun kilimler tercih edebilirsiniz.

 

TIKLA: Talepleri görmek için Talepleri Gizle