Toptan Kapı Tokmağı

Toptan Kapı Tokmağı

Toptan Satış
Merkez Adres: Kavacık Mh. Özkan Sk. Varışlı Plaza No:2
info@miniorg.net


Talep Formu:
Toptan Satış
Merkez Adres: Kavacık Mh. Özkan Sk. Varışlı Plaza No:2
info@miniorg.net

TIKLA: Ürün açıklaması Ürün Açıklamasını Gizle

Toptan kapı tokmağı ürünleri elektriğin olmadığı yıllarda zil görevi niyetine kullanılmaktaydı. Eski zamanlardan günümüze değişkenlikler göstererek gelen kapı tokmakları, o dönemlerde eve gelen kişinin kendi ziyaretini duyurması için kullanılmaktaydı.

KAPI TOKMAKLARIYLA GEÇMİŞE PERDE ARALIYORUZ

Kapı tokmaklarının kültürümüzdeki tarihi sanıldığından da eskidir. Kapı tokmaklarının bilinen en eski örnekleri, Türk mimarisinin en önemli sembollerinden olan Cizre Ulu Cami'ne aittir. 13. yüzyılda yapılan bu cami, tokmağın o yüzyıllarda ortaya çıktığını göstermektedir. Cami kapısında bulunan en eski kapı tokmağının üzerinde iki adet ejder ve ortasında bir aslan figürü yer almaktaydı. Bu tokmağın orijinalinin yurt dışına kaçırıldığı söylenmektedir. Günümüzde bu kapı tokmaklarının bir kopyası İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde sergilenmektedir. Kapı tokmaklarının en çok görüldüğü dönem, Osmanlı Devleti'nin var olduğu dönemlere denk gelmektedir. O dönemlerde Osmanlı yapılarında kapı tokmakları büyük önem arz etmekteydi. Hatta Manisa Muradiye Camii kapısının tokmakları, Osmanlı dönemine ait en güzel kapı tokmağı örneklerindendir.

Kapı tokmakları aslında birer sanat harikasıdır. Pek azı birbirine benzeyen bu nesneler, usta eller tarafından büyük bir titizlikle üretilmekteydi. Metal kapı tokmakları genellikle döğme yahut döküm olarak imal edilmekteydi. Onlar, ev sahiplerinin durumu hakkında da bilgi verirlerdi çoğu zaman. Mesela, eskiden kapı tokmaklarından ev sahibinin ekonomik durumunu, dinini ya da mesleğini tahmin edebilirdiniz. Birçok nedenden dolayı artık bulunmayan bu kapı tokmaklarının yerini günümüzde ziller almıştır. Gelişen teknolojinin getirisi kapı zilleridir artık. Bir kültürel miras sayılan kapı tokmakları bir kapının en önemli unsuru sayılmalıdır öyle değil mi?

Eski zamanlarda evlere gelen misafirler kapı tokmaklarını kullanarak, geldiklerini haber verirlerdi. Örneğin, büyük ve tok sese sahip kapı tokmaklarını eve gelen erkekler kullanmaktaydı. İnce sesli ve küçük yapılardaki kapı tokmaklarını ise; daha çok bayanlar kullanmaktaydı. Böylece ev sahipleri evlerine gelen misafirin bayan mı yoksa erkek mi olduğu konusunda bir kanıya varırlardı. Şimdilerde bile bu gelenek devam etmektedir. Tarihsel bağlarına değer veren bir çok insan bu geleneği sürdürmeye ve yaşatmaya devam etmektedir.

Şimdilerin modern kapıları için seçebileceğiniz farklı tasarımlardaki kapı tokmaklarına uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz. El emeği göz nuru ile imal edilen kapı tokmakları farklı motiflerden oluşabilmektedir. Tokmak üzerinde bulunan her bir motif farklı anlamlara gelebilmektedir. Örneğin, kimi kapı tokmağının üzerinde kuş motifi bulunmaktadır. Bu motif ev sahibinin bir yakınının gurbette olduğu anlamını taşıyabilir. Bir zamanlar ahşap kapılara monte edilen kapı tokmakları, şimdilerde çelik kapılara da yerleştirilebilmektedir. Günümüzde daha çok motifli kapı tokmakları ilgi görmektedir. Çünkü motifli kapı tokmakları farklı anlamlar taşımakta ve farklı mesajlar vermektedir.

Osmanlı döneminde her milletin kendine özgü kapı tokmağı sembolü bulunmaktaydı. Osmanlı evlerinin kapılarında daha çok lale, çiçek figürlü tokmaklar yer almaktaydı. Bir Ermeni ya da Rum evinde ise, hayvan figürlü kapı tokmakları bulunmaktaydı.

TIKLA: Talepleri görmek için Talepleri Gizle