Toptan Kalsit Ve Kalsit İmalatı

Toptan Kalsit Ve Kalsit İmalatı

Toptan Satış
Merkez Adres: Kavacık Mh. Özkan Sk. Varışlı Plaza No:2
info@miniorg.net


Talep Formu:
Toptan Satış
Merkez Adres: Kavacık Mh. Özkan Sk. Varışlı Plaza No:2
info@miniorg.net

TIKLA: Ürün açıklaması Ürün Açıklamasını Gizle

Toptan kalsit ürünleri öğütüldükten sonra endüstriyel faaliyetlerde kullanılan kalsiyum karbonat bileşeninin kristalleşmiş halidir. Kalsitler doğada farklı renk ve biçimde yaygın olarak bulunabilirler. Özellikle beyaz ve saydam renkteki kalsitler diş macunu üretimi, kireç ve tebeşir imalatı, boya, inşaat işleri, yer dolgusu gibi daha birçok faaliyette kullanılabilmektedir. 

KALSİTİN KULLANIM ALANLARI

Öğütülmüş şekilde mikronize boyutlarda bulunan kalsitler bilinen birçok sektörde kullanılmaktadır. Bu sektörlerden bazıları şunlardır;

1. Boya sektörü

2. Kağıt sektörü

3. Gıda sektörü

4. İlaç sektörü

5. Seramik sektörü

6. İnşaat sektörü

7. Plastik, kablo sektörü

8. Yapıştırıcılar

9. Hava kirliliğinin önüne geçmek maksadıyla kömür santralinde kullanılırlar.

10. Yer muşambası sektörü

Kağıt sektöründe önemli yer edinen kalsitler, karton ve duvar kağıdı imalatında selüloza katılarak kullanılmaktadır. Kalsitlerin, selüloza katılma oranı %15-30 oranındadır. Ayrıca kalsitin ucuz bir meblağda olması, yüksek beyazlıkta olması kağıt sektöründe kullanılma ivmesinin artmasını sağlamaktadır. Kalsitler yapısı itibariyle de kağıtlara iyi teknik özellikler kazandırmaktadır. Kalsitten yararlanılarak yapılan kağıtlar sararmamaktadır. Kalsitin varlığı ile daha az oranda selüloz tüketilmiş ve çevre ciddi oranda koruma altına alınmıştır. Kalsitler sulu öğütülmüş olarak ya da katı olarak kullanılabilmektedir.

Boya sektöründe ise, kuru öğütülmüş kalsitlerden yararlanılmaktadır. %25 ve %35 oranında kalsit, boyaya eklenerek su bazlı inşaat boyalarında kullanılmaktadır.

Plastik sektörüne bakıldığında kalsitin dolgu maddesi olarak devreye girdiğini görmekteyiz. Kalsitin sahip olduğu renk, saflık özelliği ve ucuz olması bu sektörde kullanılmasının önünü açmıştır. Toptan kalsit ürünleri plastik sektöründe öğütülmüş olarak, doğal haliyle ve kaplanmış haliyle kullanılmaktadır. Kalsit imalatından plastik mobilya, plastik boru ve otomotiv sektörleri büyük ölçüde yararlanmaktadır.

Kalsitin imalatından yararlanan diğer bir sektör de inşaat sektörüdür. Özellikle alçı sanayinde kalsit kullanımı ciddi oranda artış göstermiştir. Toptan kalsit ürünlerinin inşaat sektöründe kullanılmasıyla sıva ve macun gibi işler bir kalemde çözülebilmektedir. Üstelik kalsit imalatı ile maliyetler daha da düşmekte ve kalsitler saf olması, istenilen renkte olması nedeniyle gıda ve yem sektöründe değerlendirilmektedir. Kalsitler ekmek, bisküvi, ciklet, çikolata gibi ürünlerin imalatında katkı olarak kullanılmaktadır.

Toptan kalsit ürünlerinin kullanıldığı bir başka sektör seramik sektörüdür. Halı tabanı ve muşamba plastik sektöründe de kalsit kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır.

Kalsitler genel yapıları itibariyle kireç taşlarının ve mermerlerin ana bileşenidir diyebiliriz. Mağaraların oluşmasında katkısı olan kalsitler, sarkıt ve dikitlerin, travertenlerin ana bileşeni olarak da bilinmektedirler. Kalsitler farklı minerallerin katkılanması sonucu sarı, yeşil, turuncu, kırmızı, kahverengi, siyah gibi renklerde olabilirler. Hatta bazen yanar döner renkte bile bulunabilirler. Örneğin, genel olarak kalsitin tüm ağrıları hafiflettiği söylenmektedir. Kalsitler kas zayıflıklarını giderir, eklem iltihaplarını yok eder, kemik, diş ve tırnakların sağlıklı kalmasını sağlar. Mavi kalsitler; kan basıncını düşürür, fiziksel hastalıkların tedavisinde işe yarar ve negatif duyguları yok eder. Yeşil kalsitler; bağ ve bahçe işlerinde verimli ürün alınmasını sağlar, göğüs rahatsızlıklarına iyi gelir, akciğer ya da mide rahatsızlıklarında kullanılır. Turuncu kalsitler de cinsel gücün artmasını sağlamaktadır. Üreme sistemi rahatsızlıklarında turuncu kalsitlerden yararlanılır.

Doğal olma özelliği bulunan kalsitlerin görüldüğü üzere geniş bir kullanım sahası vardır. Kalsitler birçok işletme sahibi ve üretici için vazgeçilmez bir hammaddedir. Kalsiyum karbonat adıyla da bilinen kalsitler hayatımızın birçok alanında yer almaktadır. Bu madde tüm dünyada ticari amaçla üretilmektedir.

YURDUMUZDA KALSİT OLUŞUMU

Türkiye'deki kalsitler Çanakkale Karabiga Bölgesinde, Ege Bölgesinde ve Niğde'de bulunmaktadır. Esasında Anadolu'nun hemen hemen her bölgesinde kalsit oluşumuna rastlanabilmektedir. Bunun dışında Biga, Bayramiç, Ezine, Manyas, Erdek gibi yerlerde mermer rezervleri görülmektedir. Bursa, Afyon, İzmir, gibi daha birçok şehirde zengin mermer yatakları mevcuttur. Öğütülen bu mermerler birçok sektörde değerlendirilmektedir. Özellikle beyazlık derecesi yüksek olanlar kağıt, boya sanayinde çokça kullanılmaktadır.

 

 

TIKLA: Talepleri görmek için Talepleri Gizle