Toptan Kalıp Çikolata ve Kalıp Çikolata İmalatı

Toptan Satış
Kavacık Mh. Özkan Sk. Varışlı Plaza No:2 Beykoz
tel:+90 545 479 56 87 - info@miniorg.net


İletişim Formu:
Toptan Satış
Kavacık Mh. Özkan Sk. Varışlı Plaza No:2 Beykoz
tel:+90 545 479 56 87 - info@miniorg.net

Toptan kalıp çikolatalar en lezzetli halleriyle buradalar. Mükemmel kalitede üretilmiş bu çikolataların tutkunu olacaksınız. Yedikçe yemek isteyeceksiniz.

KALIP ÇİKOLATA MUCİZESİ                                                                                                  Uzun yıllardır hayatımızda olan çikolatalar, tüm dünyaya yayılan bir besin olmuştur zamanla. Çikolatanın her çeşidi büyük ilgi görmüştür her zaman. Kalıp çikolatalar da , büyük ilgi gören çikolata çeşitleri arasındadır. Bu çikolatalar yeterli oranlarda kakao yağına sahiptir. Ve sağlık açısından çok yararlı çikolatalardır. Kalıp halinde bulunan bu çikolatalar , eritilerek de kullanılabilir ve daha akışkan hale geçebilirler.

Kalıp çikolataların pastalara ve tatlılara kattığı lezzet sayesinde vücudumuzda bir mutluluk hissi uyanır. Kalıp çikolatalar da, içerdiği kakao yağı sayesinde insan vücuduna birçok yararlar sağlamaktadır. Sadece kakao yağı değil , bünyesinde bir çok vitamin barındırmaktadır bu çikolatalar. A,B,C,D,E vitaminleri açısından çok zengindir kalıp çikolatalar. Hazmı kolaydır .Magnezyum,demir gibi mineralleri içerir. Ayrıca antidepresan özelliği de vardır ve yediğiniz andan itibaren mutluluk hissi yaşatır.

Kalıp çikolatalar kırılarak ya da eritilerek kullanıma hazır hale getirilebilir. Kalıp çikolata kırılırken kendine özgü olan çıtırtı sesi , o çikolatanın kalitesini gösterir. Kaliteli çikolatada , siz bu çıtırtıyı duyabilmelisiniz. Ayrıca , kalıp çikolata kırılırken kırıntı yapmadan kırılmalıdır ki , bu da o çikolatanın kalitesini gösteren özelliklerdendir. Kalıp çikolatalar kırıldıktan sonra , adeta bir ağaç kabuğunu andırırlar. Kaliteli bir kalıp çikolatayı elimize aldığımızda eğer eriyorsa , o kalıp çikolata güvenilir demektir. Eğer kalıp çikolata elde erimiyor ise , içerisine margarin katılmış sonucuna varabiliriz. Bu da hoş bir durum değildir. Ayrıca kalıp çikolatanın güzel  bir kokusu vardır. Kalıp çikolataları muhafaza ederken dikkatli olunmalıdır. Keskin kokulu ürünlerle beraber aynı ortamda saklanmamalıdır. Bu çikolatalar nemsiz ve kuru koşullarda saklanmalıdır. Mesela, 18 derece ile 22 derece arası bir sıcaklık uygun olabilir. Yüksek sıcaklıklar çikolatanıza zarar verebilir. Aynı zamanda çok soğuk ortamlarda da çikolatalarınız zarar görebilir. Aynı zamanda , kalıp çikolatalarınızı güneş ışığında da bulundurmamaya özen göstermelisiniz.

Hiç kimsenin reddedemeyeceği bu kalıp çikolatalar ile özel pasta tarifleri hazırlayabilirsiniz. Kalıp çikolata ile yapılan pastanın  lezzetine asla doyum olmaz. Bu çikolataları parça parça ya da erimiş olarak pastanıza ekleyebilirsiniz.