Toptan Halı ve Halı İmalatı

Toptan Halı ve Halı İmalatı

Toptan Satış
Merkez Adres: Kavacık Mh. Özkan Sk. Varışlı Plaza No:2
info@miniorg.net


Talep Formu:
Toptan Satış
Merkez Adres: Kavacık Mh. Özkan Sk. Varışlı Plaza No:2
info@miniorg.net

TIKLA: Ürün açıklaması Ürün Açıklamasını Gizle

Girdiği her ortama renk veren halılar, ev dekorasyonlarının gizli kahramanlarıdır. Zevkinize uygun toptan halı ürünlerimizi, siz değerli müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz. Bu halılar en uygun fiyat seçenekleri ile sizleri bekliyor.

Halı ve Dekorasyon

Bugün çeşitli motiflerde halılar üretilmektedir. Geometrik tasarımlı halılar iç mekanlarda şıklık yaratmaktadır. Özellikle dokulu halılar zengin bir sanat eseri gibi görünürler. Hareketliliğin çok olduğu mekanların vazgeçilmezi ise, polyster ağırlıklı halılardır. Bu halılar leke tutmazlar. Ve mekanınıza değer üstüne değer katarlar. Az hareketli mekanlar da ise, yün kullanılarak yapılmış halıları tercih edebilirsiniz.

Halı İçin Uygun Yeri Belirleme

Bir mekana yerleştireceğiniz halının büyüklüğü önemlidir. İlk olarak halıyı sereceğiniz odanın ölçülerini bilmelisiniz. Halının her tarafında bırakacağınız 50 santimlik boşluklar odayı daha büyük gösterir. Yatak odanızda halınızı yatağa dikey olarak koymalısınız.

Halı Alırken Dikkat

Halıların kalitesi hakkında ipuçları veren bazı nitelikler vardır. Dokumada kullanılan ipliğin cinsinden tutun da, hav yüksekliği ve dokuma sıklığına kadar her unsur, halının kalitesi hakkında ipuçları verir. Şunu unutmayın, bir halı ne kadar sık bir şekilde dokunmuş ise, o halı o kadar uzun ömürlü ve dayanıklı demektir.  Kullanacağınız alana göre uygun olan iplik cinsiyle imal edilmiş halıları tercih ediniz. Halı seçerken, onun yumuşak dokuda olmasına özen gösteriniz. Renkleri ışıl ışıl olan halıları almaya çalışınız.

Halı Bakımı Önemlidir

Halınızı ne sıklıkla temizlemeniz gerektiğini iyi bilmelisiniz. Bunu belirleyen unsur, halının üzerindeki toz miktarıdır. Halılarınızın daha az kirlenmesini istiyorsanız, kapı önünde mutlaka bir paspas bulundurmalısınız. Çünkü dışarıdan ayaklar ile gelen toz ve pislik de halınızı hemen kirletir. 6 ayda bir halınızın temizliğini de yaptırmalısınız. Bunun için, ister halı temizleme firması ile anlaşın, ister buharla temizlik yaptırın. Kendiniz de bu temizliği evlerinizde halı şampuanı ya da arap sabunu kullanarak yapabilirsiniz. Temizlik için asla ağır kimyasallar kullanmayın.

Oda Oda Halı Seçimi

Önce mekanı ve zemini belirleyiniz. Odalarınızda bulunan mobilya ve perdeler de halı seçimini etkiler. Misafirlerinizi ağırladığınız salonlar için sofistike halılar tercih edilebilir. Kanepe, masa gibi eşyalarınızın altına halı yerine küçük kilimler yerleştirmeniz daha şık olacaktır. Oturma odanıza halı seçerken serbestsiniz. İstediğiniz tür ve renkte halılar kullanabilirsiniz. Yatak odalarında ise, tüylü halılar ön planda olmalıdır. Çocuklarınızın odası için tüylü halı kullanmayınız. Onun yerine anti-bakteriyel ve anti-alerjik olanları almalısınız. Antrelerde ise, koyu renkli halıları tercih edin. Çünkü bu yerler çok fazla geliş geçişlerin olduğu yerlerdir ve halılar çabuk kirlenir.

Aşama Aşama Halı Üretimi

Ülkemizde halıcılık faaliyetleri son derece yaygındır. Üretimi yapılan bir çok halı aynı zamanda dışarıya ihraç edilmektedir. Kaliteli dokuya sahip çok çeşitli halılarımız vardır. Halının üretim aşamasında ilk sırayı yünler alır. Koyun yahut kuzu yünleri kırpılarak çeşitli işlemlerden geçirilir ve temizlenir. Bu yünler iyice kabartılır ve halının deseninin oluşması için ipliklere renk verilir. Eğer fazla boya var ise, halının fazla boyadan arındırılması sağlanır ve halı yıkanır. Dokuma tezgahları burada devreye girer ve halılar burada son hallerini alırlar.

Halının Tarihi

Halı çok eski zamanlardan bu yana hep tercih edilmiştir. Daha önce halıların yerine, hayvan postları kullanılmıştır. Hayvan postları ihtiyacı karşılayamamış ve sahte post üretimine geçilmiştir. Yerleşik hayata geçildikten sonra hayvan postu daha bir önem kazanmış ve daha fazla ilgi görmeye başlamıştır. Bu durum karşısında hayvan postu ticareti gelişme göstermiştir. Bunun sonucu olarak da post çeşitleri arttırılmıştır. Günümüz halı anlayışı, o tarihlerden buralara kadar gelmiştir. Doğaya kendini alıştıran insanoğlu her zaman halıya ihtiyaç duymuştur.

En temel dekorasyon ürünü olarak kabul edilen halılar sosyal ve kültürel anlamda önemli bir yere sahiptir. Evlerimizde her gün üzerine bastığımız ve üzerinde oturduğumuz halılar, dokuma tezgahlarından evlerimize çeşitli işlemlerden geçerek gelmişlerdir. Halı üretim süreci sabır gerektiren zor bir süreçtir. Kimi halılar daha geleneksel modellerdeyken, kimileri de daha modern tarzdadırlar. Halılarda en çok kullanılan renkler; mavi, sarı, kırmızı, yeşil, kahve, krem ve laciverttir. Eskiden halılarda çiçek, ağaç ve yaprak gibi geleneksel motifler kullanılırken, şimdilerde geometrik şekiller ya da hayvan figürleri kullanılmaktadır. Genelde yer örtmek için kullandığımız halılar, bazı mekanlarda duvar panosu olarak asılırlar. Halılar insanların sıcaklık ve rahatlık arayışlarının bir sonucudur.

Makine dokuma halıları ve el dokuma halıları birbirinden farklıdır. Yeni imalat halılarında daha çok ipek, yün ve pamuk kullanılır. İpek halılar daha fazla işçilik gerektirirler. Hangi çeşit halı alacağınıza siz karar vereceksiniz. Birer antika değerinde eski otantik halı mı, yoksa yeni ve modern çizgilerde bir halı mı tercih edersiniz? Halının temel bileşeninin elyaf olduğu unutulmamalıdır. Bu elyaflar; yün, polyester, naylon ve polipropilendir. Bunlarla kaliteli halılar üretmek mümkündür. Yün halılar, naylon halılar, polyester halılar, polipropolin halılar kaliteli halılardandır. Ayrıca akrilik halılar da son derece kalitelidir. Halıdaki ilmik sayısı, iplik türü de kaliteyi belirleyen unsurlardandır. Örneğin, banyo ve mutfaklarınıza halı seçerken set ürünleri halılardan tercih edebilirsiniz. Çocuk odalarına daha çok bebek resimlerinin ya da çizgi film karakterlerinin kullanıldığı halılar seçebilirsiniz. Bütçenize göre tercih edebileceğiniz çok sayıda halı alternatifi bulunur. İster el dokuma, ister makine dokuma halıları kullanabilirsiniz. Küçük mekanlar için o mekanı aydınlık gösterecek bej ya da krem gibi açık renklerde halılar seçebilirsiniz. Koyu tonlu modeller ise mekanınıza daha ciddi bir hava katacaktır. Çok fazla kullanılan odalar için mutlaka koyu tonlar içeren halılar tercih etmelisiniz. Evleriniz seçtiğiniz bu  halılarla beraber daha sıcak, daha modern görünsün.

Halı seçiminde bulunurken ev dekorasyonunuz ile halı ilişkisine dikkat etmelisiniz. Evinizdeki bütünlüğün sağlanması için bu konu çok önemlidir. Ayrıca eviniz için halı seçiminizde halının ebat ve renk özelliklerine de önem vermelisiniz. Halılarınızın sahip olduğu dokular mevcut ev dekorasyonunuzun havasına hava katabilir. Seçimlerinizi bu anlamda klasik tarzda ya da daha modern tarzda yapabilirsiniz. Halı seçiminde mobilyalarınızın ve duvarınızın rengi de önemli bir özelliktir. Ayrıca her odanız için farklı tarzlarda halılar seçebilirsiniz.

 

TIKLA: Talepleri görmek için Talepleri Gizle