Toptan Dürbün

Dürbün, aynı noktayı göstermek üzere iki özdeş teleskoptan oluşan, hafif ve kolay taşınabilir bir optik gözlem aracıdır. Toptan dürbün çeşitleri ile, tek mercekli teleskoplara göre çok daha fazla gelişmiş mesafe ve derinlik hissi sağlanabilir. 

Her kullanıma uygun el dürbünü, tüfek dürbünü, av ve avcılık dürbünü gibi dürbün çeşitleri Miniorg üzerinden beğeninize sunuluyor. Kullanım amacınıza uygun dürbün ihtiyacınızı belirleyerek bizimle iletişime geçebilir ve toptan dürbün satın alabilirsiniz.

Hem gökyüzü hem de yeryüzünde bulunan bütün objeler toptan dürbün çeşitleri ile rahatlıkla gözlemlenebilir. Dürbünlerin temel işlevleri, gözle görülmesi zor olan cisimleri büyütmek, uzakta olan cisimleri ise yakınlaştırmaktadır. Toptan dürbün alırken üzerinde yazan; 8×40, 7×50, 8-24 x 50, 12-60 x 70 gibi ibarelere dikkat etmek gerekir. Bu parametrelerdeki ilk rakam büyütme gücünü, ikinci rakam ise objektifin açıklığını gösterir. Yani 8×40 bir dürbün 8 kat büyütme gücü 40 mm de objektif açıklığına sahip demektir. Zoom olarak geçen dürbünlerdeki 12-60 x 70 gibi ibareler ise, 12 kat büyütmeden 60 kat büyütmeye kadar zoom yapma olanağı ve 70 mm objektif açıklığına sahip anlamı taşır. Toptan dürbün 20 kat ve üzeri yakınlaştırmaya sahipse eğer mutlaka  ayak da kullanılmalıdır. Gündüz gözlemi için 30 mm açıklığında bir dürbün yeterken gece görüşü için en az 50 mm açıklığında dürbün gerekmektedir.

Toptan Profesyonel Dürbün

Toptan profesyonel dürbün kullanırken büyütme gücü ve açıklığa mutlaka çok dikkat etmek gerekir. Avcılık, gökyüzü ve doğa gözlemi, yatçılık, yarışlar izleme, doğa sporları gibi alanlarda profesyonel dürbün kullanılır. Buradaki amaç, nesnelerin, hareketli canlıların ya da objelerin daha net, daha büyük ve daha yakından sorunsuz olarak gözlemlenmesidir.

Toptan profesyonel dürbün seçerken dikkat edilebilecek büyütme gücü ve açıklıkla ilgili daha net bir karşılaştırma şu şekilde yapılabilir:

 

Araç   Büyütme     Açıklık
Çıplak Göz   1x     4 Mm
Küçük Opera Dürbünü   2x     15 Mm
Büyük Opera Dürbünü   4x     25 Mm
Küçük Dürbün   8x     40 Mm
Büyük Dürbün   15x     60 Mm
Küçük Teleskop   20-200x     80 Mm

Bütün bu dürbün çeşitlerinin yanı sıra, av meraklıları arasında sıklıkla tercih edilen bir dürbün türü de tüfek dürbünüdür. Tüfek dürbünü yapılacak avlanma çeşidine göre, çift ışık kaynaklı ya da 4 ışık kaynaklı gibi farklı modeller arasından seçilebilir. Büyütme ve açıklık oranı klasik dürbünlere göre daha az olan tüfek dürbünlerinde, 3-9x ölçek ile çok daha iyi görüş açısı sağlanabilir. Toptan profesyonel dürbün çeşitleri içerisinden en çok kullanılan tüfek dürbününün özellikleri şunlardır:

 • 3-9x zoom aralığı ile süper netlik sağlamaktadır 
 • 32 mm’lik mercek çapı ile geniş bir görüntü ve rahat bir görünüm sunmaktadır 
 • Yatçılık, kuş gözlemi, avcılık ve doğa sporları için uygundur.
 • Çelik gövdeye sahiptir ve parlak görüntü için tüm lens ve prizmalarda özel katmanlı kaplamalar kullanılmıştır. 
 • Uzak bakış noktası ve geniş görüntü olanağı verir.  
 • Zoom ayarlıdır. 
 • Işık özelliği ile geceleri de net görüntü verir.
 • Hedef çizgilidir, darbeye dayanıklıdır ve cam mercekleri su geçirmez özelliktedir.
 • Multicoated objektif lenslere sahiptir.
 • Yan Odak Menzili: Sınırsız için 20 Yard (20, 30, 50, 75, 100, 200, sonsuz)

Toptan Ucuz Dürbün

Toptan dürbün çeşitleri farklı fiyat seçenekleri ile satılırlar. Dürbün fiyatları dürbünlerin özelliklerine ve kalitesine göre değişir. Farklı dürbün seçenekleri toptan ucuz dürbün ürünleri arasında yer alır. Toptan ucuz dürbün çeşitleri arasında, uzak mesafeli büyük boy dürbünler, tüfek dürbünleri el dürbünleri, opera dürbünler ve küçük teleskoplar yer alır. Küçük teleskoplar gökyüzü gözlemciliği için kullanılırken, opera dürbünü ve el dürbünü ürünleri doğa ve doğa sporları gözlemciliği için kullanılır. Toptan ucuz dürbün çeşitleri arasında en çok tercih edilen uzak mesafeli büyük boy dürbünler ve tüfek dürbünleri ise av ve avcılık sporları için kullanılan dürbünler arasındadır. 

Topta ucuz dürbün çeşitleri kullanım alanlarına göre farklılık gösterirler. Örneğin avcılık yaparken 3 farklı özellikte toptan ucuz dürbün çeşidi kullanılır. Uzak mesafeli avlarda sabit noktayı sabitlemek için spotting scope denilen ayaklı noktalama dürbününe ihtiyaç vardır. Genel avlanma koşullarında ise 7×50, 8×56 gibi gözlem dürbününe ve uzak mesafelere nokta atışı yapmayı sağlayan, yivli tüfeğe monte edilen bir dürbüne ihtiyaç vardır. Doğa sporları ile uğraşanlar ise, kolay taşınabilir, su geçirmez dürbünler tercih edilebilir. Bu dürbünlerin mercek ve lens ölçülerinde ideal oran 8×24 veya 10×25’dir. Eğer dürbün denizcilik, yat seyahatleri ya da su sporlarında kullanılacak ise mutlaka toptan ucuz dürbün çeşitlerinden su geçirmez, suya batmaz ve paslanmaz özelliğe sahip dürbünler seçilmelidir. Bu tip dürbünler mutlaka pusula ve mesafe ölçer özellikte olmalıdır.

Kuş gözlemciliği için toptan dürbün seçerken, 8×40 ve 8×42 özellikte dürbünler seçilmelidir.Küçük ve kolay taşınan bu modeller, kuş gözlemi için idealdir. Elde rahat taşınabilir ve yeteri kadar, net, sabit ve parlak görüntü verir. Toptan el dürbünü modelleri arasında kuş gözlemi için ideal dürbün çeşitleri yer alır. Kuş gözlemi 1 metreden kısa mesafede yapılacaksa, kısa odaklı dürbünler tercih edilmelidir.Mesafe uzaksa uzun odaklı dürbünler tercih edilmelidir. Dürbünün kullanım amacı gökyüzünü izlemek ise, küçük teleskop ya da toptan el dürbünü tercih edilmelidir. Gökyüzü gözlemlerken en az 50 mm açıklığa sahip bir dürbün seçilmelidir. 7×50 modeller elde rahatça tutulabilir ve geniş bir görüş alanı sağlar. 10×50 de popülerdir ve ışık kirliliği gibi sorunların olduğu yerlerde genellikle 7×50`ye göre daha çok tercih edilir. Ayrıca kararlı ve rahat bir görüş için üçayak da tavsiye edilir. Daha büyük dürbünler (70mm,80mm,100mm gibi) sönük derin uzay cisimlerini ve daha çok ayrıntı açığa çıkarır. Toptan ucuz dürbünler seçilirken, yapılacak etkinliğe uygun oluşunun yanı sıra dikkat edilecek son nokta ise, gözün rahatlığı, optik kaplama ve mekanik yapı gibi diğer etkenlerdir.

Toptan El Dürbünü

Toptan el dürbünü hem kullanım hem de taşıma açısından kullanışlı dürbünlerdir. Hafif ve portatif oluşu kolay kullanım imkanı sunar. Taşıması kolay olan toptan el dürbünü, seyahatlerde, doğa sporlarında ve diğer tüm aktivitelerde rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle av meraklılarının en sık tercih ettiği dürbünler arasındadır. Bunun nedeni sahip olduğu 50 mm mercek camı ve 10 kata kadar zoom özelliği sayesinde 1 kilometre ötedeki bir nesnenin uzaklığı 122 metreye düşürmesidir. İki çeşit toptan el dürbünü vardır. Bunlar;

Porro Prizmalı El Dürbünleri: Bu tip dürbünlerin her bir borusunda iki tane birbirine dik prizma bulunur. Porro-prizmalar optik olarak daha başarılıdır. Porro prizmaların elde ettiği görüntü üç boyutlu görüntüye daha yakındır.

Çatı Prizmalı Dürbünler: Prizmalar üst üste ve birbirine çok yakın yerleştirilmiştir. Işık göz merceklerine düz bir hat boyunca ilerleyerek ulaşır. Bu yüzden daha hafiftirler, daha kolay taşınabilirler. Buna karşın bu dürbünlerin üretilmesi daha zordur ve bunlar daha pahalıdırlar. 

Toptan el dürbünü çeşitlerinin diğer önemli özellikleri  şöyledir:

 • Ergonomik bir tasarıma sahiptir.
 • Sahip olduğu göz lastiği ile gözlem esnasında göze rahatsızlık vermez.
 • Tırtıklı gövde yapısı sayesinde sıkı bir tutuş sağlar ve kayma gerçekleşmez.
 • Boyun askılığı ve kemer kılıfı ile kolaylıkla taşınabilir.
 • 50 mm’lik mercek çapı ile geniş bir görüntü ve rahat bir görünüm sağlar.
 • Yarışlarda, yat seyahatlerinde, av sporlarında ve tatillerde kullanılabilir.
 • Tüm lens ve prizmalarda özel katmanlı kaplamalar kullanılmıştır. 
 • Uzak bakış noktası ve geniş görüntü olanağı verir.
 • Zoom ayarlama özelliğine sahiptir.
 • Sağ göz için – ve + netlik ayarlama imkanı sunar.
 • 10 kata kadar zoom yapma özelliği ve mercek büyüklüğü ile en net görüntüyü elde etmeye yarar.

Miniorg.net üzerinden ihtiyacınıza uygun bütün dürbün çeşitleri hakkında bilgi alabilir, dilerseniz toptan olarak satın alabilirsiniz. Bütçenize ve kullanım amaçlarınıza uygun dürbün çeşitleri için hemen arayın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

one + 1 =