Toptan Dolomit Ve Dolomit İmalatı

Toptan Dolomit Ve Dolomit İmalatı

Toptan Satış
Merkez Adres: Kavacık Mh. Özkan Sk. Varışlı Plaza No:2
info@miniorg.net


Talep Formu:
Toptan Satış
Merkez Adres: Kavacık Mh. Özkan Sk. Varışlı Plaza No:2
info@miniorg.net

TIKLA: Ürün açıklaması Ürün Açıklamasını Gizle

Toptan dolomit ürünleri fiziksel ve kimyasal yapısına bağlı olarak birçok alanda kullanılmaktadır. Dolomitler fiziksel nitelikleri ile yol inşaatlarında ve beton yapımında kullanılırken, kimyasal nitelikleri ile de sönmemiş kireç, soda, cam sanayinde ve ziraat alanında kullanılmaktadır.

DOLOMİTİN KULLANILDIĞI ALANLAR

Dolomitlerin en çok kullanıldığı alanlardan biri demir-çelik sanayidir. Bu alanda refrakter malzeme imalatında değerlendirilirler. Ateşe dayanıklı tuğla yapımında da yine dolomitlerden yararlanılmaktadır. Dolomit imalatından yararlanan bazı sektörler şöyledir:

  1. Yol inşaatlarında, beton yapımlarında dolomitler dolgu malzemesi olarak işlev görürler.
  2. Seramik sanayinde sıklıkla kullanılırlar.
  3. Suyun filtrasyonunda işe yararlar.
  4. Ferrosilikon imalatı ile kimya sanayinde değerlendirilirler.
  5. Yine kimya sanayinde beyazlatıcı olarak kullanılırlar.
  6. Dolgu maddesi olarak boya sanayinde kullanılırlar.
  7. Cam ve soda üretiminde kullanılırlar.
  8. Ziraatta ve gübre yapımında kullanılırlar.
  9. Curuf yapıcı olarak çelik imalatında değerlendirilirler.

 

Dolomitler; ham dolomit, kalsine dolomit ve yanmış dolomit olarak bulunabilirler. Magnezyumca zengin kireç taşlarında oluşan dolomitlerin en çok ABD’de üretimi yapılmaktadır. Türkiye’de de coğrafik olarak oldukça yaygındır dolomitler. Ülkemizde bulunan dolomit yatakları ile ülke ihtiyacımızı büyük oranda uzun seneler karşılayabiliriz. Yurdumuzda dolomit yataklarının farklı büyüklüklerde bulunduğu bilinmektedir. Toptan dolomitler hem katı olarak hem de toz şekliyle birçok alanda kullanılmaktadır. Ülkemizde dolomit imalatı farklı ebatlarda ve özelliklerde yapılmaktadır. Özellikle Mudanya, Gemlik, İzmir gibi yerlerde dolomit rezervleri bulunmakta ve dolomit imalatı tüm testlerden kalite açısından geçmeyi başarmaktadır. Sorunsuz bir şekilde üretilen toptan dolomitler, bilhassa cam sanayinde kullanılmaktadır.

DOLOMİT KİMYASAL ANALİZ DEĞERLERİ

Sİ02    0.02 %

AI203  0.02 %

Fe203   0.02 %

CaO      30.6 %

Mgo    21.4 %

DOLOMİT FİZİKSEL ANALİZ DEĞERLERİ

+ 710 (24 mesh)  13.07 %

+ 600 ( 23 mesh)  1.53 %

+ 500 ( 32 mesh) 1.82 %

+ 300 ( 48 mesh) 4.70 %

+106 ( 150 mesh) 24.18 %

+ 74 ( 200 mesh) 10.53 %

­­- 74 ( 200 mesh) 43.71 %

Toptan dolomit ürünlerinin kullanım alanları bir hayli geniştir. Dolomitler özellikle endüstri alanında kullanılan en önemli kayaçlardan biridir.

Dolomit taşlarının yurdumuzda kullanıldıkları alanlar şöyledir: demir çelik sanayi, boya, seramik, gübre, cam, çimento, tuğla, inşaat sanayi, tarımda toprak ıslahı. Dolomit taşlarının herhangi bir üretim sıkıntısı bulunmamaktadır. Zira bu taşlar hem Dünyada hem de ülkemizde geniş bir yayılım alanına sahiptir. Amerika başta olmak üzere Brezilya, Kanada, İngiltere, Belçika, Japonya, İspanya, Polonya, Kanada gibi ülkeler yılda 1 milyon ton dolomit üretimi yapmaktadır. Ve dolomit taşları bu ülkelerin her birinde farklı alanlarda değerlendirilmektedir. Dolomit taşları 30 farklı alanda kullanılabilmektedir. Kalsiyumun yerini magnezyumun almasıyla oluşan dolomitler Türkiye'nin birçok yerinde çıkarılmaktadır. Dolomit taşları farklı renklerde olabilirler. Beyaz renkli, siyah renkli, gri renkli, mor, yeşil ve füme renkli dolomit taşlarına rastlayabilirsiniz. Bu taşları peyzaj işlerinizde kullanabilirsiniz.

Dolomit taşlarıyla havuz ya da bitki kenarlarını süsleyebilirsiniz. Bu taşları yürüyüş yollarınıza döktürebilirsiniz. Farklı renklerdeki dolomit taşlarıyla A.VM gibi alanlarda süslemeler yaptırabilirsiniz. Görüldüğü üzere dolomit taşları dekor ve süsleme alanında sıklıkla tercih edilmektedir. Dolomit taşları kullanıldığı her alanda rengini ve özelliğini kaybetmeden kalabilmektedir.

 

 

 

 

 

 

TIKLA: Talepleri görmek için Talepleri GizleHASAN KOZANDAG
HAYIRLI ISLER CAKIL FIYATLARINI TONU NE KADAR YAZA BILIRMISINIZ