Toptan Dezenfeksiyon Cihazı

Cansız maddeler üzerinde bulunan virüs ya da bakterilerin yok edilme işlemine dezenfeksiyon denir. Toptan dezenfeksiyon cihazı, cansız nesnelerin üzerinde bulunan virüs ve bakterileri yok etmek için kullanılır.

Hastalık üreten, patojen mikroorganizmalar cisimlere tutunurlar. İnsanlar cisimlerle temas ettiğinde ise bu patojen mikroorganizmalar insanlara geçerek hastalığa neden olurlar. Hastalığa neden olmamak için cisimlerin düzenli olarak dezenfekte edilmesi gerekir. Dezenfekte işlemi de içinde dezenfektan olarak anılan kimyasal maddelerin yer aldığı toptan dezenfeksiyon cihazı ile yapılır. Dezenfeksiyon cihazı ile uygulanan dezenfekte derecesine göre bakterilerin miktarı azalır ya da tamamen yok olur. Bakterilerin tamamen yok olması için dezenfekte işleminin uzun süreli ya da düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Dezenfekte işlemleri ile virüslerin hızlı yayılması ve salgına dönüşmesi engellenir.

Toptan Dezenfeksiyon Cihazı Etkili Olması İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Dezenfeksiyon cihazlarının başarılı olması için ortamda ve cihazda olması gereken bazı şartlar vardır. Dezenfeksiyon işleminin başarısı; dezenfeksiyonun yapılacağı nesnenin temizliği ,mikrobik ajanların bulaşma yolu, mikroorganizmaların yoğunluğu, ortamın sıcaklığı, pH derecesi, dezenfektanların konsantrasyonu ve dezenfeksiyon işleminin süresi gibi multifaktöriyel bir disipline bağlıdır.

Dezenfeksiyon cihazlar içinde kullanılan dezenfektanlar, kuvvetli zehirlerdir. Bu nedenle uygulanması için belirli koşulların sağlanmış olması gerekir. Dezenfekte edilen ürünler; doğrudan insan tarafından tüketilecek ya da kullanılacak ise dezenfektan atıklarının denetlenmesi gerekir.

Toptan Dezenfeksiyon Cihazı Ne İşe Yarar?

Toptan dezenfeksiyon cihazı, ameliyathane ve anestezi birimlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Bu cihazlar, esnekliği ve işlem hacmi beklentilerin yüksek olduğu alanlar için tasarlanmış cihazlardır. Modele göre yıkama, dezenfeksiyon ve kurutma işlemini aynı anda yapan cihazlar mevcuttur.  Toptan dezenfeksiyon cihazı, her türlü cerrahi malzeme, şişeler, hortumlar, cam malzemeler, alüminyum ve metal malzemelerin yüksek kalitede, yıkanması, dezenfekte edilmesi ve kurutulması işlemleri için en uygun cihazlardır. İşlevseldirler ve kesin çözüm sağlarlar. Her zaman doğru ve eşit şekilde yıkanıp temizlenme işlemi yapan toptan dezenfeksiyon cihazları, özellikle tıbbi malzeme bulunduran iş yerleri, klinikler, fabrikalar, çok fazla insanın bulunduğu alanlar, toplu taşıma araçları ve akla gelecek her yer, nesne ve araç için uygundur. Toptan dezenfeksiyon cihazı, ergonomik tasarımı, düşük sürdürme maliyetleri, sade ve fonksiyonel tasarımları ile fonksiyonel cihazlardır. Son teknolojiye uygun dijital modeller, bilgisayar yardımı ile tüm işlem verilerini izleyebilme ve kayıt altına alınabilmesi özelliğine sahiptir. Kullanımı çok kolaydır. Tıbbi malzeme dezenfektesinde kullanılan toptan dezenfeksiyon cihazı, 3,4 ve 5 katlı modellere sahiptir. 3 katlı yıkama aparatı, anestezi aksesuarlarının yıkanmasını sağlar. 4 katlı dezenfeksiyon cihazları, ile kanüler ve girintili yapıdaki malzemelerin yıkanması için eklenen aparata ek olarak 300 adede kadar malzemenin dezenfektesini sağlar. Toptan dezenfeksiyon cihazı çeşidi olan ve hastane ya da klinik gibi tıbbi malzemeleri dezenfekte eden yerlerde kullanılan 4 katlı modeller, ameliyat tepsileri ve genel amaçlı malzemelerin yıkanmasını sağlar. 5 katlı olan modeller ise, 800 adede kadar malzemenin dezenfekte edilmesini sağlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

two × two =