Toptan Çikolata ve Çikolata İmalatı

Toptan Çikolata ve Çikolata İmalatı

Aykut Doğru Toptan Gıda
Altınova Sinan Mah. Ahmet Sok. No:14 Kepez /ANTALYA
+90 532 458 13 63- aykutdogru@hotmail.com.tr


Talep Formu:
Aykut Doğru Toptan Gıda
Altınova Sinan Mah. Ahmet Sok. No:14 Kepez /ANTALYA
+90 532 458 13 63- aykutdogru@hotmail.com.tr

TIKLA: Ürün açıklaması Ürün Açıklamasını Gizle

Çikolatalar tartışmasız herkesin ortak tutkusudur. Madleninden, kuvertür olanına hatta kalıp çikolatalara kadar her seçenek firmamızda mevcuttur.

Çikolataların Hayatımızdaki Yeri

Çikolatalar daima hayatımızın içindedirler. Bir kutlama yaparken de yanımızdadırlar, en üzgün anlarımızda da yanımızdadırlar. Pastalarda, kurabiyelerde, soslarda, bisküvilerde hatta içeceklerde bile onları kullanırız. Yunanca'da yiyeceklerin tanrısı anlamına gelen bu besinin dillerdeki kutsallığına bir bakar mısınız...

Tatlı Yiyelim Tatlı Konuşalım

Severek tüketilen çikolataların mutluluk verdiği bir gerçektir. Çikolata tüketmek, bilinçaltına bile bir ödül olarak kodlanır. Yani, çikolatanın düşüncesi bile psikolojimize olumlu olarak katkı sağlar. Bir söz vardır halk arasında söylenen. "Tatlı yiyelim tatlı konuşalım " sözü. Bu sözü ilk duyduğunuzda akla hemen çikolata gelir. Buradan, çikolataların bizler için çok değerli olduğu sonucunu çıkarabiliriz. Sadece bizler değil, tüm Dünya'da çikolatalar çok fazla tüketilmekte ve değer görmektedirler. Örneğin, 7 Temmuz'un Dünya çikolatalar günü olarak kutlandığını biliyor muydunuz? Çikolata artık her yerde birçoğumuzun bir parçası haline gelmiş durumdadır. Hem beden olarak hem de ruh olarak olumlu etkisi zaten kanıtlanmıştır. Çikolatanın her çeşidi bir mucize aslında. Özellikle bitter olanları  doğal bir antidepresan niteliğinde. Sağlık çikolatası da denilebilir onlara. Çikolatanın o kendine has kokusu bile, mutluluk hormonu serotoninin salgılanmasını sağlamaktadır. Beyindeki mutluluk hissini arttıran bu hormon, insanların kendilerini iyi hissetmelerini sağlıyor. Yine de çikolataların fazla tüketilmemesinde fayda vardır. Sağlıklı bir tüketim için günde 4 küçük kare çikolata yenilebilir. Bu da yaklaşık 20 gram çikolataya denk gelmektedir.

"Keşke hayat da bir çikolata kadar tatlı olsa" deriz bazen. Yorgun bir günün stresini kısa bir süreliğine de olsa, çikolata ile atarız. Kendimizi çikolatayla şımartmak isteriz bazen. Çoğu kez dumanı tüten bir kahveyle tüketiriz onu. Türlü şekillerle girer çikolatalar hayatımıza. Sütlü, fındıklı, fıstıklı... Her şekli ile yüzümüzü güldürür çikolatalar. Çikolata tüketirken, mutlaka kakao oranı yüksek olanları tercih etmelisiniz. Büyük küçük herkes tarafından sevilen çikolataların kaliteli olanları makbuldür her zaman. Doğru kalitede bir çikolata seçimiyle, onun yararını kat ve kat arttırmış olursunuz. O halde bu konuda dikkatli olalım ve mutluluğumuzu çikolata ile kodlayalım...

Çikolata İmalatı

Yediğimiz andan itibaren bizlere enerji veren çikolatalar, yüksek kalori değerine sahip besinlerdir. Çikolata, tropik kakaonun ağacından imal edilmektedir. Tanrıların besini olarak adlandırılan kakaolar 4 yaşından sonra meyve verirler. Meyve veren kakao ağaçları senede iki kere ürün vermektedir. Kakao meyvesinin içerisinde 20 ya da 40 adet kakao çekirdeği bulunur. Çıkarılan meyveler muz yaprağında mayalandırılarak güneşe bırakılır ve bekletilir güneşte. Daha sonra çekirdekler, fabrikalarda işlenmek için hazırlanırlar. Kakao çekirdekleri aynı zamanda öğütülürler, iyice kavrulurlar. Ortaya çıkan macun görünümündeki sıvı çikolatanın yapımında kullanılır. Şeker ile iyice karıştırılan kakao tanecikleri, bir kabın içerisinde hamura dönüştürülür ve kakaonun yağıyla yumuşatılır.

Kakao çekirdeklerinin 2 tipi vardır. Biri "base" olanı , diğeri " flavor" olanıdır. Base olan çekirdekler, kuvvetli ve acı bir tada sahiptir. Kolayca bulunabilirler "base" tipi çekirdekler. Oldukça ucuz çekirdek tipleridir. Brezilya, Gana, Dominik çekirdekleri en çok bilinen "base" çekirdeklerdendir. "Flavor" çekirdekler ise, daha aromatik yapıda çekirdeklerdir. Üstün bir çikolata tadına sahiptirler. Pahalı ve sınırlı oranlarda bulunan kakao çekirdeklerindendir. Bu çekirdekler daha çok Venezuela, Ekvator ve Trinidad gibi yerlerde bulunmaktadır.

Çikolata imalatında kullanılan kakao, presleme işlemlerinden geçmektedir. Bu sayede kakaonun kendisi ve yağı üretilmektedir. Hamur haline getirilen kakao parçacıkları süt tozu ve şeker ile karıştırılırken, hamur bilyalı değirmenlerde incecik çikolata tabakaları olarak ortaya çıkarlar. Bu tabakalar ne kadar ince olursa, çikolata o kadar lezzetli olur. Tabakaların yumuşatılması için kalan kakao yağı vanilya ve lesitin ile yüksek sıcaklıkta güçlü bir şekilde karıştırılır. Sonuç olarak ağızlarda eriyen çikolatalar üretilir. Sıvı hale getirilen çikolatalar kalıplara koyulur ve soğutulmaya başlarlar. Soğuyan çikolataları kalıptan çıkarmak zor olduğu için, kalıplar biraz ısıtılırlar. Üretilen çikolatalar aynı zamanda tablet ya da çikolata kaplı drajelerde de kullanılır. Çok çeşitli çikolatalar vardır. Çikolatanın çeşidine göre, çikolata üretilirken içerisine eklenen malzemeler değişiklik gösterebilir. Çikolatanın yumuşak olmasını ve kolay işlenebilir olmasını istiyorsanız, içine lesitin denen madde ekleyebilirsiniz.

Kakao Çekirdeğinden Çikolataya Yolculuk

Çikolatanın ham maddesi olan kakaolar, kakao ağacından çıkarılmaktadır. 3 ana çeşit kakao ağacı vardır. Bunlar şunlardır :

Criollo : Bu ağacın kökeni, Orta Amerika'ya kadar dayanmaktadır. Oldukça zengin kakao yağına sahip ağaçlar, acılığı olmayan türde ağaçlardır. Son derece aromatik ve düşük asitlidirler. Madagaskar ve Venezuella'da bulunan ağaçlardan çok pahalı değerde çikolatalar üretilmektedir.

Forastero : Amazon havzasında bulunan kakao ağacı, Afrika ve Brezilya'da oldukça yaygındır. Kakao üretiminin büyük bir kısmı buradan karşılanmaktadır.

Trinitario : İyi kalitede çikolatalar, bu ağaçlardan imal edilmektedir. Kakao yağı zengin ağaçlardır ve aroması harikadır. En çok Amerika, Endonezya ve Srilanka'da üretilmektedir.

Çikolatalar, içerdiği maddelerin çeşidine göre 3'e ayrılır. Bunlar; sütlü, bitter ve beyaz çikolatalardır. Çikolatalar içerdiği çeşni ve dolgu maddesine göre 3 çeşide ayrılmaktadır. Sade, çeşnili ve dolgulu olanları vardır. Çikolata üretim aşamaları sırasıyla şöyledir: Önce çikolatanın hamuru hazırlanır. Çikolatanın hamuru inceltilir ve inceltilen hamur olgunlaştırılır. Daha sonra çikolata hamuruna şekil verilir ve kuvertür hazırlanır. Spesiyal kaplanmasının ardından ambalajlanma ve paketleme işlemi gerçekleştirilir. İşlemleri büyük bir titizlikle gerçekleştirilen çikolatalar depolanırlar. Çikolata ambalajlanıp depolanırken çikolataların vasıfları korunmalıdır. Ambalajlar direkt olarak güneş ışığı almamalıdır. Bunlar serin ve kuru olan ortamlarda muhafaza edilmelidir. Uygun sıcaklık koşullarında saklanmalıdır. Çikolata üretim hataları meydana gelmemelidir. Bu hatalar; yağ çiçeklenmesi, şeker çiçeklenmesi, kumluluk, küf oluşumu, kötü tat ve kokunun oluşması gibi hatalardır. Çikolata üretimini bu hatalara meydan vermeden büyük bir titizlikle yerine getirmelisiniz.

Çikolataları sevmeyen yoktur şüphesiz. Sağlıklı ve besleyici, bir o kadar da lezzetli gıdalardır çikolatalar. Ruhu iyi yönde etkileyen çikolatalar beynin rahatlamasına, mutlu olmamıza ve kendimizi iyi hissetmemize yardımcı olmaktadır. Çikolata satın alırken bitter olanlarından almayı deneyin. Koyu renkli olan bu çikolatalar minicik bir yağ ve şeker oranı ile üretildiklerinden, diğer çikolatalara oranla daha sağlıklıdırlar. Kakao oranı yüksek olan ve katkı maddesi içeriği az olan çikolatalar tercih edilmelidir her zaman. Bitter çikolataların içerisinde trans yağ kesinlikle olmamalıdır. Bitter çikolata alırken bu ayrıntıya dikkat etmelisiniz. Bitter çikolata tüketimi sağlığınız açısından çok faydalıdır.

 

TIKLA: Talepleri görmek için Talepleri GizleMuhammed beyaz
Kgram fiyati verirmisinizŞakir Yücesoy
Lokma için çikolata fiyatlarını öğrenecektimemel başaran
Kalık çikolataların toplu alımlardaki maliyeti nedirDemet Örs
Toptan fiyat içim aratmıısnız 05443983114