Toptan Büyüteç

Toptan büyüteç ürünlerimizle küçük cisimleri ya da yazıları hem büyük hem de ayrıntılı bir şekilde inceleyebileceksiniz. Bu büyüteçlerle cisimleri on kat kadar daha büyük görebilirsiniz.

BÜYÜTEÇLER NE İŞE YARAR?

Büyüteçler sayesinde çıplak gözle baktığımız her şeyi olduğundan daha büyük ve ayrıntılı bir şekilde görebiliriz. Büyüteçler camdan yapılmış merceklerdir. Büyüteçlerin mercekleri iki yüzlü tümsek şeklinde bulunmaktadır. Yansıyan ışınların paralelliğini bozan büyüteçler, bu ışınların birbirlerinden ayrılmasını sağlayarak cisimleri gözümüze daha da yakınlaştırırlar. Cisimleri büyük açılarla görmemizi sağlayan mercekler, 1 ile 3 cm arasında odak boyutlarına sahiptir. Büyüteçlerin odağına konan cisimlerin görüntüsü sonsuzda olur.  Bir cismin büyüteçle büyütülme oranı en fazla 25 kat olmaktadır.

Kuyumcular, saatçiler ve doğa ile yakından ilgilenen insanlar büyüteçleri sıkça kullanırlar. Onlar büyüteçlerini genellikle göz yuvalarına oturtacak şekilde kullanırlar. Büyüteçlerin merceklerine bir sap takılarak daha kolay tutulmaları sağlanır. Onları cebinizde de taşıyabilirsiniz. Mercekleri demirden bir mahfazanın içerisine koyarak cebinizde muhafaza edebilirsiniz. Büyüteçler görme yetisi zayıflayan kişilerce de kullanılabilir. İlerleyen yaşlarından dolayı yakını görme sıkıntısı çeken insanlar onları kullanabilirler. Daha önce de belirttiğimiz gibi bazı meslek dallarıyla uğraşan kişiler büyüteçlere ihtiyaç duyarlar. Özellikle kuyumcular çok değerli mücevherleri yakından inceleyerek onların değerlerini anlamaya çalışırlar. Kuyumcular bu amaçla led ışığa sahip ya da zum özelliği olan büyüteçler kullanırlar. Gözlükçüler, tekstilciler ve saatçiler de aynı özellikteki büyüteçlerden yararlanırlar. Büyüteçler gözlük şeklinde olabildiği gibi, şapkaya benzer olarak başa takılabilen formlarda da bulunurlar. Hatta büyüteçlerin masa üzerine sabitlenen, elle ayarlanabilen, üstelik pille çalışabilen modelleri bulunmaktadır. Boyut olarak farklılıklar gösteren büyüteçler kullanıldıkları yere ve amaca uygun olarak seçilmelidirler. Örneğin, onları masa üstünde kullanacaksanız, daha büyük büyüteçler almalısınız. Elde kullanmak için alacağınız büyüteçler ise, daha küçük boyutlarda olmaktadır.

Büyüteçler sayesinde çocukların bilime olan sempatisini ve ilgisini arttırabilirsiniz. Çocukların büyüteç kullanmalarını sağlayarak, bu büyüteçlerle bitki ve cansız varlıkları incelemelerine imkan sağlayabilirsiniz. Büyüteç modellerini inceleyip okul için ayrı modellerden, profesyonel işler için ayrı modellerden satın alabilirsiniz. Kullanım amacına göre farklılıklar gösteren büyüteç çeşitlerimiz sizleri beklemektedir.

BÜYÜTEÇ SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLECEK KRİTERLER

Büyüteç almaya karar verdiyseniz, onu hangi amaçla ve ne tür bir uygulama için kullanacağınızı belirlemelisiniz. Örneğin, kitabınızın ya da gazetenizin baskısını büyütmek istiyorsanız, elde taşınabilen okuma büyüteçlerinden faydalanabilirsiniz. Dış mekanlarda etiketleri deşifre etmek gibi bir amacınız varsa, anahtarlık büyüteçlerden satın alabilirsiniz. Bir mücevheri ya da belgeyi mi inceleyeceksiniz?  Bir kuyumcu büyüteci bu işler için ideal olabilir. Almayı düşündüğünüz büyüteçlerin performansları da bir o kadar önemlidir. Bir büyütecin şu 3 özelliğine dikkat etmelisiniz:

  1. Büyütme
  2. Odak uzaklığı
  3. Görüş alanı

Büyüteç çeşitleri arasından size en uygun stile ve teknik özelliklere sahip büyüteci seçmelisiniz. Ayrıca bir büyütecin;

  • Lens kalitesi,
  • Ağırlığı, kullanım kolaylığı,
  • Çerçevesinin ve sapının dayanıklılığı,
  • Bir ışık kaynağının dahil edilmesi gibi özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır.