Toptan Basketbol Topu

Toptan Basketbol Topu

Toptan Satış
Merkez Adres: Kavacık Mh. Özkan Sk. Varışlı Plaza No:2
info@miniorg.net


Talep Formu:
Toptan Satış
Merkez Adres: Kavacık Mh. Özkan Sk. Varışlı Plaza No:2
info@miniorg.net

TIKLA: Ürün açıklaması Ürün Açıklamasını Gizle

Toptan basketbol toplarımızdan satın alarak oyun zevkinizi doruğa çıkarabilirsiniz. Suya dayanıklı, yüksek tutuş ve sıçrama kalitesine sahip basketbol toplarımız uygun toptan fiyatlarla satışa sunulmuştur.

BASKETBOL TOPUNUN ÖZELLİKLERİ

Bu güzel sporun hayatımıza girmesi 1900'lü yıllara denk gelmektedir. Daha önceleri futbol topları kullanılarak gerçekleştirilen bu spor, basketbol toplarının üretilmesiyle beraber temposu ve seyri oldukça yüksek bir spor dalı haline gelmeye başlamıştır. Basketbol topları kauçuktan ve deriden imal edilmektedir. Kauçuk basket topları daha çok açık alanlarda kullanılmaktadır. Açık alanlarda oynamak için üretilmiş kauçuk basketbol topları, her türlü hava şartlarına karşı dayanıklıdır.

Bir de deri basketbol topları vardır. Salon topları genellikle deriden üretilmektedir. Deri basketbol topları kapalı alanlarda kullanılmaktadır. Özellikle resmi basketbol müsabakalarında deri topların kullanıldığı görülmektedir. Deri basketbol topların dış yüzeyleri sürtünmelere karşı dayanıklıdır.

Kısacası basketbol topu almaya karar verdiğinizde şu özelliklere dikkat etmeniz gerekir:

* Topun yapısı

* Topun büyüklüğü

* Topun dayanıklılık kapasitesi

* Topun sıçrama durumu

* Topun açık alanda ya da kapalı alanda kullanılabilirliği

Basketbol toplarının ölçüleri farklılık göstermektedir. 7 numara olarak bilinen basketbol topları, resmi maçlarda kullanılırlar. 5 ve 6 numaralı basketbol topları ise, daha kolay kavranabilen ve yapıca daha hafif olan toplardır. 7 yaş ve 13 yaş aralığında bulunan çocuklar 5 numaralı basketbol toplarını kullanmaktadır. 6 numaralı basketbol toplarıysa, 14 yaş üstündeki kız çocuklarının kullanımı için idealdir.

Uluslararası basketbol maçlarında 7 numaralı basketbol topu kullanılmaktadır. Bu topların ağırlığı, 567-624 gramdır. Bu tarz toplar daha çok yetişkin erkeklerin maçlarında kullanılırlar. Bayan basket maçlarında 6 numaralı, 510-567 gram ağırlığı olan toplar tercih edilmektedir. FIBA maçlarında kullanılan basketbol toplarının 1,8 metreden bırakıldığında 1,3 metreye kadar zıplaması şarttır.

Görüldüğü üzere basketbol toplarının fazlaca türü ve her türe göre değişen özellikleri vardır. Basketbol oynamak en büyük hobileriniz arasındaysa ve bir basket topuna ihtiyacınız varsa, topu alırken onun ergonomik yapısına, dayanıklılığına ve elinize olan uygunluğuna mutlaka dikkat ediniz. Ayrıca topu açık alanda mı kullanacaksınız, yoksa kapalı bir basketbol salonunda mı kullanacaksınız, bunun ayrımını iyi yapmalısınız. Beton zeminde kullanacağınız basket toplarının sağlam yapıda olduğundan emin olmalısınız.

Kendine has seyirci kitlesi bulunan basketbol sporu, adrenalini daima üst seviyede tutmaktadır. Bu sporun en önemli aracı olan basketbol topları, hem profesyonel hem de amatör sporcuların yararlandığı bir ekipmandır. Basketbol topu seçiminizde;

* Topu kullanacak kişilerin yaş aralığına,

* Topun üretildiği malzemeye,

* Topun fiyat özelliklerine dikkat edilmelidir.

Basketbol topunun hangi malzemeden yapılmış olduğu önemlidir. Topun ağırlığı, kontrolü tamamen topun malzemesiyle ilgilidir. Basketbol topları genellikle deriden, kauçuktan ve sentetik deriden imal edilmektedir. Bu topların kalitesi ve fiyatları birbirinden farklıdır. Bir basketbol topunun standart ölçüsü ve uzunluğu, 77-78 cm ağırlığında ve 600-650 gram civarındadır. Basketbol tutkunu bir bireyseniz ihtiyacınıza uygun kaliteli bir basketbol topu satın almalısınız.

TIKLA: Talepleri görmek için Talepleri Gizle