Toptan Arduino ve Devre Kart İmalatı

Toptan Programlama denilince akla birkaç temel kavram gelmektedir. Arduino da bunlardan biridir. Toptan Arduino alarak, zengin bir içeriğe ve kütüphaneye saip olan Arduino ile kolay programlama yapılabilmek mümkün hale gelmektedir. Arduino, geliştirme ortamı ve kütüphanelerden oluşur. Böylece dijital ve analog sinyaller hızlı bir şekilde alınıp hızlı bir şekilde işlenilebilinir.

Arduino ile  sensörlerden gelen sinyaller daha hızlı fark edilir. Böylelikle robot yapımı ya da sistem tasarımı gibi konularda daha hızlı sonuçlar alınabilmektedir. Sensörlerden gelen sinyaller hızlı fark edildiği için sinyallere aynı hız oranında tepki verilmesi de sağlanabilmektedir. Bu nedenle Arduino ile sistemsel tasarımlar ya da robotik tasarımlarda daha iyi sonuç almak mümkün olmaktadır. Farklı farklı amaçlarla kullanılan tasarımlarda farklı farklı tepkime sonuçları almak mümkün. Toptan Arduino alımı ile farklı ihtiyaçlara ve farklı beklentilere çözüm oluşturmak ya da cevap vermek mümkün. Tasarıma özgü olarak, ses hareket, ışık gibi tepkiler ortaya çıkarmak Arduino ile oldukça pratik ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Arduino birçok farklı ihtiyaca cevap verebilen pratik bir araçtır. Bu nedenle farklı farklı sorunlara çözüm getirmek için farklı çeşitleri vardır. Farklı kart çeşitleri ve modülleri sayesinde ortaya çıkabilecek birden fazla soruna çözüm getirebilmektedir. Bu kart ve modüller yardımı ile projeler geliştirilebilinir hatta yeni tasarımlar yapılabilinir. Her ne kadar Arduino, içeriğinde barındırdığı hazır kütüphane ve örneklerle hemen hemen her konuda iyi bir yardımcı olsa da en azından temel yazılım ve elektrik bilgisi olmadan ne yazık ki işe yaramamaktadır. Toptan Arduino alımı yapılarak bu çeşitli kütüphane ve örnek kaynaklara daha kolay ve düşük maliyetle ulaşmak mümkün olmaktadır.

Arduino’nun çok tercih edilmesinin bir başka nedeni ise içerisindeki bileşenleridir. Arduino’yu oluşturan; geliştirme ortamı yani IDE, bootloader yani Optiboot, kütüphaneler ve mikrodenetleyici yani AVRDude gibi birçok farklı bileşenden en önemli olanı kütüphanelerdir. Ardunio kütüphaneleri sayesinde mikrodenetleyiciler konusunda çok fazla bilgiye sahip olmadan temel bir yazılım bilgisiyle proglamlama yapılabilmektedir.

Toptan Arduino alımı yapılmadan önce farklı farklı Arduino çeşitleri araştırılarak yapılacak işe en uygun olanı seçilmelidir. Yanlış Arduino seçilmesi durumunda Arduino’dan beklenilen sonuç alınamayabilinir. Bütün Arduino kartları aynı şekilde programlanabilse de farklı özellikleri ve fonksiyonları vardır.

En sık tercih edilen Arduino kartlarından bazıları şunlardır;

Arduino Uno: Temel ve en çok kullanılan Arduino kartı olarak kabul edilir. Arduino Uno’da 6 analog 6 tanesi ise PWM olmak üzere 14 sayısal giriş bulunmaktadır. Saat hızı 16 Mhz ve mikroişlemcisi ATmega 328 8 bittir.

Arduino Mega: Arduino Uno’dan sonra en çok tercih edilen Arduino kartıdır. 54 adet dijital giriş çıkış pinine sahiptir. ATmega 2560 mikrodenetleyiciye sahiptir. 16 adet analog girişe 15 adet PWM çıkışına sahiptir. Ayrıca 16Mhz kristal osilatörü vardır.

Arduino Due: Arduino Mega ürünü gibi 54 adet giriş çıkış pinine sahiptir. 12 adet analog girişi vardır. USB ve OTG uyumlu bağlantı imkânı sunar. Ayrıca Arduino Due Atmel SAM3X8E ARM Cortex-M3 CPU’ya sahip bir Arduino kartıdır.

Arduino Mini: Üzerinde usb soketi bulunmayan bir Arduino kartıdır. Kart proglamlaması usb seri dönüştürücüler aracılığıyla yapılabilmektedir. 6 tanesi PWM olmak üzere 14 adet dijital giriş çıkışa sahiptir. Mikrodenetleyici olarak ATmega 328’e sahiptir. Arduino Mini kullanıcılarına 8 adet anolog giriş pini imkânı sunmaktadır. Saat hızı ise 16Mhz’dir.

Arduino LilyPad, Arduino Esplora, Arduino Pro Mini, Arduino BT (Bluetooth), Arduino Nano, Arduino Ethernet, Arduino Pro, Arduino Mega ADK, Arduino Fio, Arduino Leonardo diğer Arduino çeşitleridir.

Her Arduino çeşiti farklı bir programlama ihtiyacına cevap vermektedir. Bu nedenle toptan Arduino alımı yapılmadan önce en doğru sonucu alabilmek için mutlaka araştırma yapılmalı ve ihtiyaca en uygun olan Arduino kartı tercih edilmelidir.