Toptan Antiseptik

Antiseptik maddeler, enfeksiyonları önlemek ve ortadan kaldırmak için kullanılan kimyasallardır. Cilde ya da mukoza tabakasına uygulanırlar. Hem medikal ortamlarda hem de günlük hayatta insanlar, sterilizasyon amacı ile toptan antiseptik satın alarak kullanır. Toptan antiseptik çeşitleri, solüsyon, jel ya da krem olarak üretilir.

Mikrop, bakteri, virüs ve mantar gibi tek hücreli mikroorganizmalar, canlıların dokularına yerleşerek çeşitli hastalıklara yol açarlar. Hastalıkların ortadan kalkması ya da hiç meydana gelmemesi için antiseptik kullanmak gerekmektedir. Temel prensipte antiseptik ürünler, mikropların üremesini ve yayılmasını engellerler. Bu nedenle toptan antiseptik, özellikle ameliyat ve ilk yardım girişimlerinin vazgeçilmez ürünlerinden biridir. Medikal alanlarda farklı antiseptikler kullanılırken günlük hayatta kullanılan antiseptikler farklıdır. Medikal ve tıbbi alanlarda yaygın olarak kullanılan antiseptik ürünler; batikon, alkol ve oksijenli sudur. Günlük hayatta kullanılan antiseptikler ise, antiseptik solüsyon olarak bilinen jel ve sıvı kıvamlı ürünlerdir. Toptan antiseptik solüsyon ürünleri de diğer tüm antiseptikler gibi yaraların temizlenmesini, mikroplardan arındırılmasını ve vücuda temas eden mikroorganizma miktarının azaltılmasına yardımcı olur.

Toptan Antiseptik Solüsyon Ne İşe Yarar?

Hastane, klinik ve tıp merkezleri gibi medikal ortamlarda kullanılan toptan antiseptik solüsyon ürünleri, ayakta veya yatakta tedavi edilen kişilerdeki iğneli ilaç kullanımlarında ve ameliyatlarda sterilizasyon amacıyla kullanılır. Antiseptik solüsyonlar; temizleyici, kurutucu, iyileştirici, nemlendirici, kapatıcı ve sterilize edici olarak kullanılır. Toptan antiseptik solüsyon mikrop kırıcı olarak en çok kullanılan kimyasal sıvı maddelerinden biridir.

Toptan Antiseptik Ürünleri Nasıl Kullanılır?

Antiseptikler her ne kadar sterilizasyon ve dezenfekte etmek için kullanılsa da temelde kimyasal bir maddedir. Bu özelliği nedeniyle dikkatli ve bilinçli kullanmak gerekir. Antiseptiklerin içerisinde biyosit konsantrasyonu bulunur. Bu konsantrasyon, antiseptiğin etkisi açısından çok önemlidir. Kullanılan antiseptiğin, mikroorganizmaların üremesini engellerken deriyi, vücut dokularını ve vücut hücrelerini de tahrip etmemesi gerekir. 

Antiseptik satın alırken mutlaka kullanım amacı önceden belirlenerek, amaca en uygun olan antiseptik ürün tercih edilmelidir. Özellikle tedavi esnasında tek bir antiseptik belirlenerek sadece belirlenen antiseptik kullanılmalıdır. Açık yaralara alkol içermeyen antiseptikler kullanılmalıdır. Böylece kullanım esnasında cildin yanması önlenir. Bunun yanı sıra kapalı veya derin olmayan yaralarda ise deriye nüfuz eden antiseptikler tercih edilmelidir. Toprak, çakıl, taş, kaya gibi maddelerin sebep olduğu yaralarda tahriş edici olmayan ancak derinlemesine dezenfekte sağlayan antiseptik solüsyonlar kullanılmalıdır. Yanıklar ise su konsantrasyonu yüksek çözeltiler yardımı ile temizlenmelidir. Böylece bakteriler ve olası mantar enfeksiyonları engellenirken yanma hissi de hafifletilebilir.

Toptan Antiseptik Türleri Ve Formları Nelerdir?

Antiseptik Solüsyonlar: Solüsyon tipi olan antiseptikler, yaraların temizliği ve mikropların arındırılması için kullanılırlar. Sıvı ve jel formda olurlar. Ev kullanımı ve günlük hayattaki kullanımı en yaygın olan antiseptik ürünüdür.

Batikon: Antiseptikler içerisinde en sık kullanılanlar arasında batikon yer alır. Küçük yaraların iyileşmesi sırasında kullanımı oldukça yaygındır. Medikal ortamlarda yapılan cerrahi işlemler sırasında, cilt ve mukozanın dezenfekte edilmesi için de kullanılır.

Etil Alkol: Etil alkol, solüsyon sınıfındaki antiseptikler arasında yer alabilen bir üründür. %70’lik çözeltideki bir etil alkol, doğru kullanıldığı takdirde %90’a kadar cilt yüzeyindeki bakterileri arındırır. Alkol olması nedeniyle açık yaralarda ve mukozada kullanılmaması gerekir.

Oksijenli Su: Oksijenli su ev ortamında kullanılan yaygın antiseptiklerden biridir. Yara temizliğinde etkili bir antiseptiktir. Gargara ve boğaz antiseptiği olarak da sıklıkla kullanılır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 − 7 =