Toptan Akım Korumalı Priz

Akım korumalı priz, cihazları ya da bileşenleri, onlara zarar verebilecek ve yakabilecek yüksek voltajdan korumak için kullanılır. Toptan akım korumalı priz çeşitleri, UPS olarak bilinen güç üniteleri ile karıştırılabilir. UPS’ler, toptan akım korumalı priz çeşitlerinden farklı olarak, bataryaları sayesinde sürekli sabit bir akım vererek cihazların, yüksek ve düşük voltajdan, dalgalanmalardan ve gürültüden etkilenmesini engeller.

Akım korumalı priz modelleri, cihazları yüksek voltaja karşı korur. Akım korumalı prizlerde ekstra bileşenler ve sigorta bulunur. Bu nedenle de fiyatları sıradan prizlere göre biraz daha yüksektir. Akım korumalı prizlerin özellikleri içerisindeki sigortadan gelmektedir. İçerisinde bulunan sigorta, yüksek voltaj anında kendini kapatarak cihaza voltaj iletilmesini engeller.  Toptan akım korumalı priz çeşitleri, malzeme kalitesi olarak diğer çeşitlerden daha kaliteli malzemelerden üretilir.

Toptan akım korumalı priz modelleri, bilgisayar ve televizyon başta olmak üzere akıllı telefon, tablet ve önem verdiğiniz diğer elektronik cihazlar için kullanılması gereken prizlerdir. Prizin güç kapasitesine göre aynı anda birden fazla cihaz bağlanarak çalıştırılabilir. Prizin güç değeri arttıkça işlevi de artmaktadır.

Toptan Akım Korumalı Prizlerin Çeşitleri Nelerdir?

Toptan akım korumalı priz çeşitleri; 4lü, 6lı gibi çoklu priz işlevi sergileyenler, USB portuna sahip prizler, zaman ayarlı prizler ve uzaktan kontrol etme özelliğine sahip akıllı prizlerdir. USB portu olan akım korumalı priz modelleri, akıllı telefon ve tablet gibi USB bağlantısı üzerinden şarj olan cihazları şarj edebilirler. Akıllı akım korumalı prizler ise,  uzaktan kumanda ya da mobil uygulaması üzerinden güç geçişinin açılıp kapatılabilmesine yaramaktadır. Zaman ayarlı akım korumalı prizler, anolog saat mantığı ile çalışırlar. Bir zaman ayarı yapılır ve yapılan zaman ayarından sonra akım korumalı prizler güç geçişini keserler.

Toptan Akım Korumalı Priz Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Toptan akım korumalı priz alırken dikkat edilmesi gereken 3 nokta vardır. İlk olarak, prizde kullanılan malzemenin kalitesine dikkat edilmelidir. Bu prizler, yanmaya karşı korumalıdır. Bu özelliklerinin işe yarayabilmesi için malzemelerin de kaliteli olması gerekmektedir. Akım korumalı priz alırken dikkat edilmesi gereken bir başka unsur da ‘Joule’ değeridir. Jule değeri, toptan akım korumalı priz modellerinin ömrünü ifade eder. Joule değeri düşük olan prizler daha kısa sürede akım koruma özelliğini kaybederken yüksek Joule değerine sahip olanlar daha dayanıklı olurlar. Bu nedenle de cihazların yüksek voltaja karşı daha uzun süre korunmasını sağlarlar. Toptan akım korumalı priz modellerinin led ışıklı olan çeşitleri de vardır. Led ışıklı modeller, prizlerin ne kadar süre akım koruması yapıp yapmadığını gösteren modellerdir. Kalite ve Joule değeri dışında toptan akım korumalı priz alırken dikkat edilmesi gereken son unsur ise fiyatıdır. Akım korumalı prizlerin kalitesi fiyatından da anlaşılabilir. Klasik prizlerle aynı fiyatta ya da piyasadan daha ucuz olan prizler beklenen istenen özelliği karşılamazlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 + three =