Toptan Akide Şekeri Ve Akide Şekeri İmalatı

Toptan Akide Şekeri Ve Akide Şekeri İmalatı

Toptan Satış
Merkez Adres: Kavacık Mh. Özkan Sk. Varışlı Plaza No:2
info@miniorg.net


Talep Formu:
Toptan Satış
Merkez Adres: Kavacık Mh. Özkan Sk. Varışlı Plaza No:2
info@miniorg.net

TIKLA: Ürün açıklaması Ürün Açıklamasını Gizle

Toptan akide şekeri ürünlerinden sipariş vererek yüzde yüz yerli ve taze olan bu şekerlemelerin tadına bakabilirsiniz. Osmanlı'dan gelen bu geleneksel tadın limonlu, fıstıklı, naneli, susamlı, tarçınlı gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. 

AKİDE ŞEKERİNİN ORTAYA ÇIKIŞ SERÜVENİ

Geçmişi 16. yüzyıla kadar dayanan akide şekerleri bir zamanlar 'kelle şekeri' olarak da anılmaktaydı. O dönem akide şekerinin ünü yeniçeriler sayesinde yayılmıştır. Osmanlı Devleti Döneminde Topkapı Sarayı'na ulufelerini almak için gelen yeniçeriler çorba içer, yemek ve zerde yerlerdi. Bu durumdan son derece memnun olan yeniçeriler, memnuniyetlerini belli etmek için ve padişaha olan bağlılıklarını göstermek için akide şekeri ikram ederlerdi. Zira akide kelimesinin kökü olan "akit" bağlılık anlamına gelmekteydi. Yeniçeriler devlete olan bağlılıklarını göstermek maksadıyla sadrazama ve divanı hümayun üyelerine akide şekerlerinden ikram ederlermiş. 'Akide şekeri' törenlerinde eğer yeniçeriler törene ellerinde şeker tabaklarıyla gelirlerse insanlar rahat bir nefes alırlarmış ve bu da isyan çıkmayacağı anlamına gelirmiş.

Farklı bir bağlılık örneği vardır toptan akide şekerleriyle ilgili. Mevlütlerde akide şekeri dağıtımı ölüm, doğum, evlilik gibi durumlardan sonra Allah'a olan inancı ve bağlılığı simgelemektedir.

AKİDE ŞEKERİ ÇEŞİTLERİ

Akide şekerlerinin imalatı ile susamlı, damla sakızlı, tarçınlı, fındıklı, limonlu, naneli gibi çeşitler üretilmektedir. Damaklarda hoş bir tat bırakan akide şekerlerinin çeşitleri hayal gücünün gittiği yere kadar çoğaltılabilir aslında. Toptan akide şekerleri son derece hassas ürünlerdir. Bu sebeple, onları muhafaza etme konusunda özenli olunmalıdır. Akide şekerlerini saklarken kavanoz ya da kutu kullanılmalıdır. Böylece şekerin ömrü daha uzun olmakta ve tadı hiç bozulmamaktadır. Ayrıca akide şekerini sakladığınız kavanozun ya da kutunun kapağı sıkıca kapatılmalıdır. Şeker hiçbir şekilde havayla temas etmemelidir. Aksi halde şeker yumuşamaya başlayacaktır.

AKİDE ŞEKERİ YAPIMI

Akide şekerinin imalatında toz ve su kullanılmaktadır. İçerisinde hiçbir katkı maddesi bulundurmayan akide şekerleri organik ve sağlıklı şekerlerdir. Akide şekerinin imalatı sayesinde ağızlar tatlanmakta ve bu şeker insan vücuduna büyük yararlar sağlamaktadır. Akide şekerlerinin ses kısıklığına iyi geldiği bilinmektedir. Emilerek tüketilen akide şekerleri vücudun hararetini almaktadır. Akide şekerinin imalat aşaması şu şekildedir: Önce şeker sıcak su ile eritilip mermer tezgahlar üzerine dökülür. Tezgah üzerinde şekil verilen şekerler havanda dövülerek eritilir. Şekere meyve özleri ve kuru yemişler eklenip yoğurulur. Ortaya çıkan hamur, uzun çubuk haline getirilir ve kesilir. İşlem sonunda akide şekerleri şekil almaya başlayacaktır.

Günümüzde hala büyük rağbet gören toptan akide şekerleri afiyetle tüketilmeye devam etmektedir.

Osmanlı mutfağının en eski şekerlemelerinden olan akide şekerleri rengarenk görüntüsüyle ve damaklarda hoş bir tat bırakan lezzetiyle pek bir sevilmektedir. Anneannelerimizin, babaannelerimizin, dedelerimizin çocukluk dönemlerinde mendil içinde verilirmiş akide şekerleri. Bayramlarda kapalı zarif bir kutuda muhafaza edilen akide şekerleri, misafirlerin bayram ziyaretine gelmesiyle kutusundan çıkartılır, ikram edilirmiş. Kim bilir kaç nesil bayram günlerinde akide şekeri için heyecanlanarak büyümüştür? Her daim lezzetli olan akide şekerleri ile bugünün çocuklarını da tanıştırabilirsiniz. Neredeyse 500 yıllık bir tarihi olan akide şekerlerini sadece bayramlarda değil, mevlit, doğum, ölüm gibi günlerde de misafirlerinize ikram edebilirsiniz. Onları ağzı kapalı cam kavanozlarda saklayarak, evinize gelen küçük misafirlerinize bu şekerlerden vererek onları sevindirebilirsiniz.

TIKLA: Talepleri görmek için Talepleri Gizle